• נטע שפירא

מה הילדים שלכם קוראים? נסו לתת להם לקרוא ביוגרפיות


כולנו יודעים שחשוב שהילדים יקראו, אבל מה הם קוראים? אם גם הילדים שלכם קוראים פנטזיה ופנטזיה, קבלו המלצה חמה לגוון את מדף ספרי הילדים והנוער, ולהתחיל דווקא בביוגרפיות.

למה דווקא ביוגרפיות?

כי החיים עולים על כל דמיון, כמובן.

קודם כל, קריאת ביוגרפיות היא חוויה מהנה ומרתקת. זו סוגה נהדרת שלא זוכה ליחסי ציבור ראויים. מעבר להנאה, ביוגרפיה טובה פותחת צוהר לתקופה היסטורית ומקרבת את העבר להווה. הקריאה מרחיבה את זווית המבט ומקנה ידע שנחרת בזיכרון. העובדה שמדובר בסיפור אמיתי עושה רושם גדול על הילדים, ומולידה שיחות מרתקות בבית.

השתכנעתם? גם אם לא, ממליצה פשוט לנסות.

המלצות על ביוגרפיות, מהכבד אל הקל.

שרה גיבורת ניל"י ואנחנו

דור שלם של ילדים גדל על הביוגרפיות שכתבה דבורה עומר וקשה להגזים בהשפעתן על הזיכרון הקולקטיבי שלנו. בדברי הפרידה אחרי מותה, כתבה עליה עטרה אופק "היא הפכה שמות של רחובות לבני משפחה". לא כל ילד היום יצלח בקלות את ספריה של עומר, אבל מי שיקראו את קול קרא בחשיכה, את שרה גיבורת ניל"י או את הבכור לבית אב"י יגלה שדמויותיהם של הרצל, שרה אהרונסון ואליעזר בן יהודה נחקקו בליבו יחד עם הבנה של התקופה בה הם חיו. רשימה מעמיקה על חשיבות פעלם של עומר ואחרים בכתיבת הביוגרפיות של אישים מרכזיים בציונות אפשר לקרוא כאן בבלוג אפלטון של אורי קציר. את ספריה של עומר אפשר להשיג בהוצאת דני ספרים.

למיטיבי קרוא כדאי לחפש גם את סדרת הספרים ראשונים בארץ שהוציא מכון יד בן צבי. חלקם ארוכים וכבדים, ומיועדים למי שכבר התאהב בז'אנר, אני קראתי ומאוד נהניתי. אלו שזוכרים את "הצנחנית שלא שבה" או גיבור חידה (על טרומפלדור) ויתר הספרים בסדרת נועזים, יכולים לשמוע אותם מוקלטים או למצוא אותם בחנויות ספרים משומשים דוגמת סיפור חוזר.

יש חיים אחרי דבורה עומר, ביוגרפיות עכשוויות מומלצות לבני נוער:

כמה וכמה סופרים הוציאו בשנים האחרונות ביוגרפיות וספרים תקופתיים מענינים ומעודכנים. הסופרת תמר ורטה זהבי כתבה כמה ביוגרפיות מרתקות המתאימות לגילאי 11-15. הביוגרפיות המוצלחת בהן, לטעמי, היא מרטין, העוסקת בדמותו של מרטין לותר קינג. הספר הכיר לילדים פרק בהיסטוריה האמריקאית שאינו נלמד בבתי הספר והוביל לשיחות מרתקות בבית. עוד ספרים בסדרה: ואנגרי, מנדלה, וגנדי.

האוטוביוגרפיה אני מלאלה תקרב את הילדים לסיפורה הדרמטי של נערה בת גילם שמאבקה למען השכלה לילדות ונשים הביא אותה גם לבית החולים וגם לקבלת פרס נובל.

הספר הביתה מערבות השמש של אורי אורלב הוא אחד הספרים האהובים אצלנו בבית. אורלב מפליא לכתוב ביוגרפיה של ילד שחי עם משפחתו בכפר קזחי בתקופת מלחמת העולם השניה. סיפור חיים מרתק ומלא אופטימיות שמתאר את מסעה של המשפחה מהעיירה בפולין, אל החיים בקזחסטן תחת שלטון קומוניסטי (חלק מילדי שמעו על סטלין לראשונה בספר זה) הבריחה והעליה לארץ.

אפשר להציע לילדים גם ספרי פרוזה המתרחשים על רקע היסטורי כמו למשל אני לא גנב של תמי שם טוב, המפליא לתאר את החיים בוורשה שלפני מלחמת העולם השנייה. הספר נער אחד עקשן, שכתב יאנוש קורצ'אק, מספר את סיפורו של לואי פסטר , אורי של אסתר שטרייט וורצל מתאר את חיי בני הנוער טרום קום המדינה וגבעת האיריסים השחורים של יצחק נוי פותח צוהר ליחסי המעברה והישוב הוותיק.

למי שספרים אלו קשים או ארוכים מדי, ממליצה מאוד להתחיל מספריה של אורה מורג, במיוחד נהנו אצלנו מ'בעקבות הבית הנעלם' ומ'אניגמה'.

את רוב הספרים אפשר לקרוא גם בפורמט דיגיטלי או להאזין להם באפליקצית ICast.

בשולי הדברים - סדר חדש במדפים והמסקנות בעקבותיו:

בשבוע שעבר החלטתי לסדר את מדפי הספרים בבית. שמתי לב שהילדים גדלו אבל הספרים הנגישים על המדף מתאימים לגילאים צעירים יותר. הפעולה הפשוטה של סידור המדפים מחדש, עוררה עניין וגרמה לילדים לעיין בספרים שמזמן העלו אבק. נסו להניח בהישג ידם של הילדים ספרי תצלומים, אטלסים לילדים, ספרים על גוף האדם, הם יופתעו לגלות שהחיים מעניינים יותר מכל פנטזיה.

בקרוב אכתוב פוסט נפרד על ספרי עיון לילדים צעירים. בינתיים, אם יש לכם המלצות על ביוגרפיות לילדים ולנוער, מוזמנים להוסיף ממש כאן בהערות.

#הרגליםטובים #נוער #היסטוריה #למידהלאורךהחיים #קריאה #ילדים #ספרותילדים

461 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now