• Neta Shapira

ילדה,מסך ותנ"ך

עודכן ב: 7 מרץ 2020


כן, אפשר ללמוד תנ"ך באמצעות הטלפון. בפוסטים הקודמים כתבתי על חשיבות הלמידה בפיסות קטנות (האם טיפה ועוד טיפה תהיינה לים?) ועל הצורך ללוות את הילדים במסע מול המסך (ילדים ומסכים מה עושים?) והנה הזדמנה לי דוגמא נהדרת.

המלצה חמה על בסיס חוויה אישית מוצלחת של לימוד משותף עם אפליקצית "היינו כחולמים" וראיון קצר עם יונית סדן, מנהלת החדשנות במכללת הרצוג וממפתחי האפליקציה.ההזדמנות והבעיה

הגברת הצעירה (11) החלה להתעניין בתנ"ך. היא נרשמה לחידון התנ"ך בבית הספר, ובקשה את עזרתי. כנצר לשושלת מורי תנ"ך שמחתי מאוד על ההתעניינות והתגייסתי למשימה.

אז איך לומדים היום תנ"ך עם ילדים? התחלנו פשוט לקרוא בתנ"ך. האמת שהיה קשה. המשימה נראתה לה ארוכה ואינסופית והרגשתי שאני מתקשה לשמר את ההתלהבות הראשונית של שתינו. עברנו לנביא עם פירוש "דעת מקרא", הפירושים הועילו והעימוד המרווח הקל אבל עדיין היה לנו קשה לשמור על עניין ולהתגייס ללימוד עקבי. ואז נזכרתי באפליקציה היינו כחולמים אפליקציה ללימוד תנ"ך לילדים ובני נוער.
היינו כחולמים: למידת תנ"ך בנגיסות קטנות


התחלנו ללמוד. אמא ילדה וטלפון. האפליקציה כוללת את הפרק עצמו (אפשר לשמוע הקראה של הפרק, אנחנו קראנו בעצמנו), הפרק בקטנה- מעין תקציר והסבר על המתרחש בפרק, חידון ובו 2-3 שאלות ידע על מה שקראנו, רעיון שנותן מבט מעמיק יותר על הפרק, הסיפור שלי- קישור של הפרק לחיי היום יום של הילדה (באופן מפתיע זה היה החלק הכי פחות חביב עליה). בחלק מהפרקים יש גם חלק ציוני בשם "חלום שמתגשם" עם קישור בין התנ"ך להיסטוריה ישראלית מודרנית. על כל חלק מקבלים נקודות בנפרד. יש גם פרסים, לא זכינו בינתיים אבל אפילו העובדה שהנקודות נאספות להן ומצטברות גורמת (לשתינו, לא נעים להודות) שמחה גדולה.

מכללת הרצוג מתמחה בהוראת תנ"ך שנים רבות והמומחיות ניכרת בפיתוח התוכן. החומר העיוני מנוסח לרוב בתמציתיות ובבהירות, הוא מעניין ונגיש והשפה לא מתיילדת.

ניכר שהפרויקט בוצע בתקציב צנוע העיצוב של האפליקציה בסיסי, כל התמונות ממאגרי תמונות חינמיים, המשחקים פשוטים ובסיסים. אותי העובדה הזו עודדה. אפשר ליצור אפליקצית למידה שימושית ומוצלחת בלי להוציא מליונים. נראה לי שכדי להנגיש את התכנים לקהלים רחבים יותר יהיה צורך בשדרוג משמעותי של המעטפת החיצונית והמשחוק.


מעטפת ללמידה דיגיטלית: נקודות ופרסים לא מספיקים

החוויה שלנו מוצלחת מאוד עד כה. אלא שגם כאן, כמו באפיקים רבים של למידה דיגיטלית, החוויה הדיגיטלית לא יוצרת לבדה תהליך למידה מעמיק ויציב. כדי לשמור על התמדה ורצף צריך להוסיף מרכיבים שיתמכו בלמידה ויהפכו אותה לחוויה רחבה ומלאה. במקרה שלנו זמן האיכות ילדה-אמא מוסיף טעם מיוחד ללמידה. את הרוב אנחנו לומדות יחד, חלק היא לומדת בעצמה וחלק עם חברות. גם חידון תנ"ך בבית הספר, שממנו הכל התחיל, ויש לו מורה אחראית ונמרצת וקבוצת ילדים שלומדת, נותן מוטיבציה נוספת ללמידה ולשימוש באפליקציה. כדי להעמיק בנושא כדאי לקרוא עוד על למידה מעורבת.


איך יוצרים אפליקציה למידה מוצלחת לתלמידים?

ראיון עם יונית סדן, מנהלת החדשנות במכללת הרצוג

איך נולדה אפליקצית "היינו כחולמים"? הרעיון ליצור לימוד יומי בתנ"ך לתלמידי החמ"ד נולד כפרויקט חגיגי לכבוד שנת ה 70 למדינה. כדרכם של פרויקטים בישראל יצאנו לדרך עם רעיון כללי והרבה התלהבות, בלו"ז קצר מאוד ובלי שנדע בדיוק איך נצליח לגרום לתלמידים ללמוד תנ"ך בכל יום. היה חשוב לנו לשמור על הרמה של החומרים והבנו שאנחנו צריכים סוג של משחקיות. הפתרון שמצאנו מגיע מתחום השיווק, ונקרא Bite Size Content, תכנים קצרים ורלוונטיים. חילקנו כל פרק למנות "נגיסות" והוספנו מוטיבים של הנאה ושעשוע, תחרות ומשוב מיידי (ניקוד) על כל חלק בלמידה. בכל שבוע חילקנו פרסים ללומדים שהתמידו ובסוף עשינו אירוע סיום חגיגי בהשתתפות מאות תלמידים.


איך הגיב הקהל? התגובות היו מרגשות מאוד, אלפי תלמידים מהכיתות הגבוהות של היסודי ומחטיבות הביניים נרתמו ללימוד. היתרון בדיגיטל הוא שיש לנו דאטה המשקפת בפועל את התנהגות התלמידים. כ 6000 תלמידים ב142 בתי ספר התמידו לאורך הפרויקט ולמדו 170 פרקי נ"ך. משך ממוצע של שהיה באפליקציה היה כ10 דק'! המשוב המשכנע ביותר הגיע דווקא בשנת הלימודים השניה. אנחנו תכננו פרויקט חגיגי לרגל 70 שנה למדינה. הפניות הרבות שהגיעו שיקפו צורך מתמשך. פנינו להנהלת החמד וסוכם שנתחיל מהתחלה את הלימוד, הבנו שיצרנו מוצר בר קיימא שמקבע הרגלים ויוצר מסורת לימוד.


כיצד עובדת ההפצה בפועל? האם רק באמצעות המורים או שיש גם פניה לתלמידים/משתמשים ישירות? מה החלק של המורים בעידוד? יש יתרון גדול לעבודה באמצעות מערכת החינוך. הייתה דחיפה מערכתית של החמ"ד באמצעות הפיקוח, הנהלות בתי הספר והמורים. מעבר לכך היו פרסים לתלמידים ופרסום שלהם בעיתונות השבת המגזרית שנתנו מוטיבציה הן לתלמידים והן לבתי הספר. נתנו פרסים שבועיים אישיים וכיתתיים והם בהחלט מעלים מוטיבציה אבל נוצרה תנועת למידה בה התלמידים הדביקו אחד את השני, בתי הספר הפכו את הלימוד לפרויקט בית ספרי ולמדו במגוון דרכים שהפתיעו אותנו.

מה למדתם מהשנה הראשונה? מה שיניתם באפליקציה? לאן מתקדמים מכאן? המסקנה החשובה ביותר הייתה שיש צורך אמיתי בלימוד כזה ויש לו קהל נאמן. למדנו הרבה על הפורמט של "למידה נגיסה". ראינו שיש רצון של התלמידים לשתף בתשובותיהם לשאלות המחשבה והוספנו אפשרות של תגובות. הגיעו אלינו בקשות לתרגום, פיתחנו אתר בספרדית ומקווים לפתח גרסאות גם באנגלית ובפורטוגזית. בנוסף אנחנו מסיימים ממש בימים אלה לכתוב תכנים לספרים בראשית ושמות וחולמים שהאפליקציה תכלול את כל התנ"ך. התכנים על בראשית ושמות, מתורגמים כבר עכשיו לספרדית, לפורטוגזית ולאנגלית.

לקריאה נוספת: כתבה על היינו כחולמים בפריזמה (אנגלית)

לקריאה על למידה בנגיסות קטנות:

little and often: bite-sized learning

Is Bite Sized Learning The Future Of eLearning?


לומדים עם הילדים מול המסך? אשמח לשמוע על אפליקציות מוצלחות.


134 צפיות2 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now