• Neta Shapira

למידה לאורך החיים- בין שגרה לחירום

מחשבות לימי הקורונה: מה מאפשר לאדם ולארגון את הגמישות? כיצד למידה לאורך החיים שימושית לימי משבר? ולמה חייבים ללמוד תמיד ולא כדאי לחכות לרגע האמת.


ימי הקורונה העמידו יחידים וארגונים בפני השאלה שכיכבה בכל המצגות שעסקו במיומנויות המאה ה21 בשנים האחרונות: האם אנחנו גמישים? האם אנחנו מסוגלים להגיב למציאות שמשתנה מן הקצה אל הקצה? האם אנחנו מסוגלים לתרגם את המיומנויות שלנו מפלטפורמה אחת לאחרת ולהמשיך לתת מענה איכותי?


גמישות:

התקופה שלנו מצריכה שינוי מתמיד. לחלק מהאנשים זה מתאים יותר, לחלק פחות, לכולם זה לא קל. המשבר הזה מראה שאין ברירה, מי שישגשג לאורך זמן הוא מי שיכול להשתנות בזמן קצר: לזהות צורך, להתאים את המענה, להתארגן ולרוץ קדימה.

חשוב להבין, מדובר על גמישות, לא על זגזוג, לא על קפיצה מדבר לדבר. המשבר מאלץ לצעוד צעד גדול קדימה, אבל הצעד הזה מתבסס על המקום בו היית קודם. הארגונים שהגיבו מהר הם ארגונים שיש להם צוות מיומן ויצירתי, תשתית טכנולוגית מתפקדת, רשימות תפוצה רחבות, ומנהיגות ארגונית יעילה.


כשזה עובד ההרגשה טובה מאוד. לא יצאנו לחל"ת, עבדנו כמו שלא עבדנו מעולם, בלי להפגש, בשעות משונות, חלק מהצוות עם ילדים על הידיים כפשוטו. אבל התוצאות יצירתיות, משמחות ומרתקות. מתחנו את גבולות היכולת שלנו, פגשנו קהלים חדשים וצמחנו מתוך האתגר. קצת מן התוצאות אפשר לראות כאן: המרכז ללימודי רוח- למידה מרחוק

גם אנשים פרטייים בעלי מגוון כישורים, שמסוגלים ללמוד מהר וליישם מהר, מגלים בתוך המשבר הזדמנויות חדשות. אחד המתעשתים הראשונים שראיתי הוא יהודה גזבר, שבימים כתיקונם מנחה סדנאות כתיבה. הוא השתמש במיומנות בה הוא שולט, ברשימת התפוצה ובעמוד הפייסבוק התוסס שלו, זיהה את הצורך בפעילות יומית קבועה לבני נוער, גבה סכום סמלי והתחיל להעביר סדנאות כתיבה מקוונות לבני נוער. המיומנות שהוא שכלל באותם ימים בהם הקדים את כולם אפשרה לו כעבור שבועיים שלושה להפוך לאושיה בתחום הוראה פעילה לבני נוער ולהתחיל להעביר גם סדנאות למבוגרים. ממליצה על הפוסט בבלוג שלו לכתוב: איך להעביר עסק לעבוד באופן מקוון.


גמישות היא שריר שצריך לפתח כל הזמן, למידה היא הדרך

החשיבות של הלמידה לאורך החיים נובעת גם מן התוכן אותו לומדים אבל לא פחות מזה, מתהליך הלמידה עצמו.

מי שרכש ידע ומיומנויות חדשים , משתמש בהם להרחבת תחומי העניין והעיסוק שלו.

מי שלומד כל הזמן, מתרגל את הגמישות המחשבתית ומתחסן מפני הפחד מדברים חדשים. התרגול בלמידה וישום הוא לב העניין.

לא הכל זה כסף בחיים, כידוע. לרבים מאיתנו סיפקה הקורונה הצצה מסויימת לחייהם העתידיים בתקופת הפנסיה שתגיע במוקדם או במאוחר. מה עושים כשלא עובדים בעבודה מסודרת בשכר? תחביבים ותחומי עניין צריך לגדל ולטפח. הם נותנים ערך מוסף לחיים ומאפשרית עצמאות פנימית ויכולת להתפתח ללא תלות במסגרת תעסוקתית או חברתית.המלצות חדשות וישנות - מה למדו בתקופת הקורונה אצלנו בבית?


תעודה מקוונת ראשונה!

כמעט שלוש שנים אחרי שכתבתי את הפוסט קורסרה, אוניברסיטה אצלך בסלון, סיימתי קורס בקורסרה. למדתי קורס של הMoMA בנושא למידת חקר מוזיאלית ונהניתי מאוד (גם למדתי דברים חדשים וגם ראיתי שאין לנו מה להתבייש ואנחנו עושים עבודה מצויינת אצלנו בספרייה הלאומית)

בתוכנית להמשך: הקורס חושבים על הוראה מחדש, מודלים פדגוגיים נבחרים של מכללת אורנים בקמפוס il. היצע הקורסים התרחב מאוד וכדאי לבדוק וללמוד.


עם הילדים:

תנ"ך: אנחנו ממשיכות להנות מהאפליקציה היינו כחולמים, שכתבתי עליה כאן ילדה מסך ותנ"ך,סיימנו ללמוד יהושע, שופטים, שמואל א, ועד בת המצווה אנחנו מתכננות לסיים נביאים ראשונים (לפחות).

אנגלית: המסע למציאת דרך טובה ללמוד אנגלית עם הילדים ממשיך. ניסינו את אפליקצית Reading eggs, אבל למרות ההבטחות לפרסונליזציה, לא הצלחנו למצוא רמה מתאימה. רמת המתחילים הייתה קלה מאוד וברמת המתקדמים השפה הייתה קשה מדי ומהירה מדי. כן נהנינו מאפליקצית Epic לקריאה של ספרים באנגלית. יש מבחר גדול מאוד (לא התרשמתי מאוד מאיכות הספרים אבל בשביל ללמוד זה מספיק)

אפליקציות שמצאתי אבל עוד לא בדקתי לעומק: Lexia Learning

עוד תגלית שטרם בדקתי לעומק היא אתר sphera מנוע חיפוש למוצרי למידה דיגיטליים, נראה שיש איפה לחפש.

מה עוד עשו הילדים? אני מודה שהנטפליקס עבד קצת יותר מהרגיל, הקשיבו לספרים וגם קראו, שיחקו, נחו, רבו. קשה עדיין לסכם את התקופה הזו. אבל לי ברור שלמדנו ממנה הרבה מאוד, ואני מקווה שההבנה שהאחריות ללמידה מתמדת מוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו תשאר איתנו גם הלאה.


70 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now