• נטע שפירא

קריאה עם הילדים באנגלית


כולנו רוצים שהילדים ידעו אנגלית, ברור, אבל איך עושים את זה? קריאה משותפת היא דרך נפלאה ללמוד איתם, בכיף.

תוך כדי התהליך, נוכל גם ללמד אותם עקרון חשוב בחיים- התמדה.

אנחנו חיים בעולם גלובלי, שבו הידע הופך זמין מאוד, והאפשרויות לתקשר עם אנשים בכל רחבי העולם פשוטות מאי פעם. כמעט כל תחומי הידע נגישים במרחק הקשת מקלדת.

אלא שכל השפע הזה זמין בעיקר לאלו השולטים אנגלית. מי שמבין אנגלית יכול לקחת קורסים מקוונים בייל, ללמוד תיכנות, עיצוב, גידול חיות מחמד וכל נושא אחר העולה על דעתו (ובזה בדיוק יעסוק הבלוג הזה). מי שלא שולט באנגלית, גם הוא יכול ללמוד, אבל האפשרויות מצומצמות בהרבה, גם בהיקף וגם באיכות התכנים.

לכן אין מנוס ממה שכמעט מובן מאליו, המפתח לאחד השערים החשובים לחיים של למידה וצמיחה מתמדת, הוא שליטה טובה באנגלית.

זו הסיבה שבחרתי להקדיש את הפוסט הראשון לנושא האנגלית. במיוחד ללימוד האנגלית עם הילדים. כל דקת מאמץ בגיל הצעיר, שווה שעות של השקעה בגיל מבוגר יותר. בניגוד לתחומי ידע אחרים בהם ניתן להשלים פערים בכמה חודשים של עבודה מאומצת, רכישת שפה היא עבודה מתמדת, שעדיף להתחיל בה כמה שיותר מוקדם.

איך אומרות הסבתות? הם עוד יודו לכם.

אז מאיפה מתחילים?

בשתי מילים: קוראים איתם.

ועכשיו בפירוט: לא שולחים אותם לקרוא, לא שואלים אותם "קראת כבר?" לא אומרים להם "אי אפשר מחשב לפני שאתה קורא אנגלית". פשוט יושבים על הספה, וקוראים יחד. בכל יום עמוד, שניים, ארבעה. תלוי כמובן בילד, בזמן הפנוי ובאורך הספר. הדבר החשוב הוא להפוך את העניין למנהג קבוע.

אם שואפים לקרוא יחד כל יום, בדרך כלל מצליחים בפועל להגיע לקריאה משותפת שלוש ארבע פעמים בשבוע. בכל פעם רבע שעה, עשרים דקות (עם הקטנים פחות). לאט לאט, עמוד אחרי עמוד. הילד קורא ואני מקשיבה. מתקנת אותו במילים שהוא לא אומר נכון, מפרשת את המילים שהוא לא יודע. ואם שנינו לא יודעים, מסתכלים יחד במורפיקס או במילון.

מעבר לערך של לימוד אנגלית, הקריאה המשותפת יוצרת זמן בו הורה וילד יושבים על הספה ועובדים יחד. בחיינו העמוסים, מלאי הסחות הדעת, אין לזלזל בערך מוסף שכזה.

איזה ספרים כדאי לקרוא?

בשתי מילים: ספרים מעניינים (קל להגיד, נכון?)

ועכשיו בפירוט: כדי שהפרויקט יצליח, חייבים להתאים את הספר לילד. הספר צריך להתאים גם לרמת האנגלית שלו, גם לתחומי העניין וגם לגיל שלו. רבים מאיתנו זוכרים את הספרים הקטנים והמשעממים שקראנו במסגרת לימודי האנגלית בבית הספר. אין ספק שהם לא היו אלו שעודדו אותנו לחפש את הספר הבא.

חשוב מאוד להשתמש בספרים המותאמים לדוברי אנגלית כשפה שנייה ולא ספרי ילדים רגילים. ספרי ילדים רגילים משתמשים פעמים רבות במשלב לשוני גבוה, במבנה ספרותי מתוחכם ומתסכלים את הילדים ואפילו את ההורים.

איזה ספרים לקנות ?

הספרים מוצלחים ביותר שמצאנו לקריאה מדורגת לילדים בגילאי תשע עד חמש עשרה היו מהסדרה של

Oxford bookworms. התחלנו עם ספרי הstarter. אבל רובם ספרי קומיקס, אין בהם כמעט טקסט, ולטעמי קצת חבל על הכסף.כדאי להתחיל מספרים ברמה 1 ולאט לאט לעלות. החל מרמה 1 מצאנו ספרים מעניינים מאוד שהתאימו לילדים.

הספרים מבוססים על קלסיקות ספרותיות. ולכן העלילה מעניינת ומותאמת לגיל ואוצר המילים שימושי. על הדרך הכרנו כמה יצירות ספרותיות שלא יצא לילדים לקרוא עדיין. ולאחר שהם סיימו את הספרון באנגלית, הלכו לקרוא את הספר המלא בעברית. רווח נקי.

דוגמאות לספרים שאהבנו:

ברמה 1: A Little Princess,

The Adventures of Tom Sawyer

Sherlock Holmes and the Sport of Kings

ברמה 2: Huckleberry Finn

Robinson Crusoe

רמה 3: The Call of the Wild

Billy Elliot (מסדרת קריאה מדורגת של Penguin Readers שגם היא טובה)

רמה 4: Treasure Island

אחרי שקראנו ספרים ברמה 4, הרגשתי שמיצינו את הקריאה המדורגת והגיע הזמן לעבור ל"ספרים אמיתיים". קראנו יחד את שני הכרכים הראשונים הארי פוטר. מבחינת האורך, זו כבר כמובן ליגה אחרת. לקח לנו חודשים ארוכים לסיים כל ספר. אבל תחושת הישג של קריאת ספר אמיתי, שלם, באנגלית, היא תחושה נהדרת.

הבחירה בהארי פוטר הייתה טובה מפני שקל יותר לקרוא ספר מוכר. והאמת, האנגלית ידידותית וקלה.

עוד ספר מעניין ולא קשה שקראנו היה I am Malala . סיפורה של מלאלה יוספוב, שזכתה בפרס נובל בגיל 16 על פעילותה למען חינוך והשכלה של ילדות באפגניסטן. הספר כתוב באנגלית פשוטה, והסיפור דרמטי ומעניין. עכשיו אנחנו (אני ובן ה17) קוראים את איש ושמו אובה. לא קל אבל מרגש ומעניין.

לקטנים יותר- תלמידי ג-ד, אלו שרק התחילו לקרוא אנגלית, אני ממליצה להתחיל מספרי Arnold Lobel. הם מצחיקים ונחמדים, ולא מסובכים מדי. נסיתי גם את Pearson English Kids Readers אבל הרמה בסיסית ופחות אהבנו את הסגנון של דיסני.

איפה קונים ספרי קריאה מדורגים באנגלית?

לאחר חיפושים רבים הגעתי לאתר הזה Book depository. אין לי בו מניות (וחבל) אבל אני ממליצה עליו בחום: יש בו שפע של ספרים מכל הסוגים בכל התחומים, אפשר לשלם בPay Pal, המשלוח לישראל חינם לגמרי. בדרך כלל לוקח לספר כמה שבועות להגיע. לכן כדאי להערך מראש ולתכנן מראש מה הספר הבא שעומדים לקרוא.

אפשר לקנות בארץ?

ספרים רגילים, כמו הארי פוטר ואחרים אפשר לקנות בחנויות הספרים וברשת, זה יותר יקר אבל מגיע מיד. את הספרים של הוצאת אוקספורד לא מצאתי בחנויות בארץ. את מה שמצאתי לא אהבתי. אשמח לקבל המלצות לספרים שמצאתם ואהבתם!

עלויות:

הספרים של הקריאה המדורגת עולים בדרך כלל בין 30-40 ש"ח. זה לא זול אבל אם במקרה יש לכם יותר מילד אחד בבית, הם יעברו מילד לילד ויהיו שווים את ההשקעה. ספרי הקריאה הרגילים עולים פחות או יותר אותו מחיר, אבל הם ארוכים הרבה יותר, כך שההוצאה לכל שעת קריאה מצטמצמת מאוד.

הקמת ספרית אנגלית קטנה בבית תעלה לכם 500-600 ש"ח. אבל בהשוואה למחיר של שיעורים פרטיים, זו נראית לי השקעה משתלמת.

אפשר בחינם? אולי...

נסו לחפש אצל שכנים וחברים, לשאול את המורה לאנגלית, הרבה פעמים יש למורים ספרים אבל קשה להם לנהל ספריית השאלה. אם תבקשו יפה ותהיו אחראים להחזיר, יכול להיות שתוכלו לקבל, אולי אפילו עם הדרכה.

אם יש לכם ספריה בישוב בו אתם גרים, או בבית הספר בו הילדים לומדים, כדאי לחפש ו/או להציע לספרנים לקנות ספרים באנגלית לתועלת הציבור.

עוד כמה מילים על התמדה ותחושת מסוגלות, גם להורים וגם לילדים:

הסוד הוא ההתמדה. אולי זה הסוד של כל דבר בחיים. אבל זו הזדמנות ללמד את עצמנו ואת הילדים שאם רוצים להשיג משהו, חייבים להתמיד. כל יום קצת ומתקדמים. יש לנו נטייה לחשוב שרק אחרים יכולים ללמד את הילדים שלנו ואם אנחנו רוצים שהם יתקדמו, חייבים לשלוח אותם לשיעורים פרטיים. מעבר לעלויות הגבוהות של שיעורים פרטיים, למידה משותפת, כאשר היא נעשית באופן חיובי ברוח טובה, היא חוויה מעצימה ובונה לכל המשתתפים. תחושת הסיפוק שלי ושל הילדים בכל פעם שסיימנו יחד ספר הייתה עצומה. וכאשר אחד הילדים דיבר על מבחן הכניסה לחטיבה ואמר "בקריאה בטוח יהיה לי קל" הבנתי שעם הזמן נבנתה אצלו לא רק השפה אלא גם תחושת המסוגלות. היא חשובה לא פחות לנכונות להתמודד עם אתגרים.

גם אני גיליתי שכאשר אני שמה משהו גבוה בסדר העדיפויות, אני יכולה למצוא כמעט בכל יום, כמה דקות לשבת עם כל ילד. לאט לאט העניין הפך להרגל. לא צריך אפילו להתווכח יותר מדי כדי להתחיל בפרק היומי.

ממתק לסיום: הבחור הזה אומר שאפשר ללמוד כל שפה (כולל סינית!) בשישה חודשים. כדאי להקשיב לו, אולי תאמצו כמה מהרעיונות. (18 דק', אנגלית עם כתוביות אנגלית)

#אנגלית #ילדים #קריאה #התמדה #קריאהמשותפת #ספרותילדים

315 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now