• נטע שפירא

למה כדאי להשתתף בכנסים ואיך להפיק מהם תועלת


כנסים וירידים הם הזדמנות נהדרת לצאת מהשגרה, להרחיב אופקים, לשמוע מה חדש בנושאים בהם אתם עוסקים, לחזק קשרים קיימים וליצור קשרים חדשים. עם זאת, לא כל כך פשוט להפיק מכנסים תועלת ממשית. כדי לא להתייבש ולהתבאס, חשוב להגדיר מטרות, לבוא מוכנים ולדעת איך להפיק את המירב מהאירוע.

לבוא מוכנים:

עצה שתמיד נכונה, האמת. להתכונן לכנס, לעבור על התוכנית ולחשוב: אילו הרצאות מעניינות אותי. עם מי אני רוצה להפגש. עם מי כדאי לנסות לצור קשר אחרי ההרצאה כדי לנסות וללמוד עוד.

ההכנה חשובה שבעתיים לפני נסיעה לכנס או ליריד בחו"ל. לקראת נסיעה ליריד הספרים בבולוניה קראתי רשמי מסע שכתבו אנשים (בחיפוש גוגל פשוט הגעתי לבלוג של מירי לשם פלאי שכתבה על היריד וגם לכתבות בכתב העת הפנקס ) שוחחתי עם חברים שנסעו לפני ונתנו לי עצות חשובות מאוד. חלקן פשוטות כמו- לנעול נעליים נוחות, לצלם כל מה שמוצא חן כי לא זוכרים כלום מרוב העומס, לא להגיע בבוקר מוקדם כי היום מאוד ארוך ועוד.

קיר המאיירים ביריד הספרים בבולוניה, מאות מאיירים תולים את איוריהם בתקווה

.שמישהו יכיר בכשרונם

להגיע מצוידים:

לא לשכוח כרטיסי ביקור. להביא דוגמאות של הדברים שאתם עושים ורוצים שאנשים יכירו. אם יש משהו שיכול לזהות אתכם עם הפרוייקט אותו אתם מייצגים (לדוגמא תיק של החברה שלכם או של המוסד בו אתם עובדים) תביאו גם אותו.

תמיד להגיע עם דף ועט ולרשום תוך כדי ההרצאות נקודות מעניינות ונושאים בהם אתם רוצים להמשיך ולהעמיק. בירידים ובמקומות עמוסי מידע פשוט לצלם מה שמוצא חן בעיניכם. אחר כך, בבית, תוכלו לעבור על התמונות ולראות איך להמשיך ולטפל בכל נושא.

לקבוע פגישות מראש ולנסות ליצור קשרים:

כנסים הם הזדמנות מעולה לפגוש פנים אל פנים אנשים העוסקים בתחומי העניין שלך. לעיתים נוצרת בכנסים ובירידים הזדמנות למפגש אישי עם אנשים שהקשר איתם רשמי ומקצועי בלבד.

כדאי לחשוב מי עשוי להשתתף בכנס, לשלוח אי מייל או הודעה חביבה ולא מחייבת- האם הם מגיעים לכנס? האם מעונינים לשבת לכוס קפה או לארוחת צהריים?

ארוחה משותפת יכולה ליצור בשעה אחת קשר אישי שבעבודה משותפת רגילה נוצר אחרי חודשים ושנים. אם לא הצלחתם לקבוע פגישה, גם הכירות קצרה פנים אל פנים הופכת אותך משם וכתובת מייל לאדם ממשי ויכולה להביא תועלת.

אל תשכחו את הקולגות שלכם, לפעמים נסיעה משותפת הלוך וחזור היא הזדמנות לחזק את הקשרים שלכם עם אנשים בתוך הארגון, לשוחח על דברים שמעבר ליום יום ולקדם נושאים שחשובים לכם.

לא להיות ביישנים!

התכנסות במקום הומה אדם, ובו עשרות, מאות או אלפי אנשים זרים, יכולה להיות חוויה לא נעימה לאנשים רבים. כדי להרגיש בנח, אפשר להגיע עם מכרים או קולגות, אבל חשוב להאבק בנטיה הטבעית להשתבלל ולהצמד למי שמכירים. לנשום עמוק, להציג את עצמך לפני אנשים זרים, להסביר מי את ובמה את עוסקת, להתעניין במה שאנשים אחרים עושים. אחרי הכל, בשביל זה באנו. מניסיון, מכנס לכנס זה הופך טבעי וקל יותר.

עוד מבולוניה- מקומות מפגש ושיחה ביריד הענק

להקשיב, להתעניין, ובעיקר לחפש השראה:

ההרצאות בכנסים לא תמיד מעניינות. לא כל אחד מרצה מוכשר, וקשה לתת בהרצאה קצרה תוכן משמעותי ומדויק לשומעים רבים שחלקם הדיוטות וחלקם מקצוענים. למרות זאת, כדאי מאוד להקשיב ולחפש השראה. לפעמים דוגמא, מילה או משפט שנאמרים בהרצאה מובילים לרעיון חדש, להתקדמות ולהתפתחות.

לבדוק את האפשרות להרצות בכנס הבא או לארגן כנס משלכם:

המרצים בכנס חשובים מאוד, אבל לא פחות חשוב להבין מי מארגן את הכנס, ולנסות לבדוק אפשרות להשתתף באופן פעיל בפעם הבאה. הרצאה בכנס מקצועי היא חשיפה חשובה, ומאפשרת להביא לידי ביטוי זוויות חדשות ומענינות בעשיה הפרטית או הארגונית. אפשר להציע נושא להרצאה או לפאנל שאתם יכולים להשתלב בו.

כדאי גם להתבונן באירוע ולשים לב: איך מפיקים את הכנס, איך גורמים לאנשים להגיע, מה החוויה ששלכם כמשתתפים, מה נותן הרגשה טובה ומה מפריע, מתי אנשים מגיעים ומתי הם הולכים, מתי צריך הפסקה. למדתי הרבה מאוד מכנסים שהשתתפתי בהם וניסיתי לישם באירועים וכנסים שהייתי שותפה לארגונם.

איך יודעים על כנסים?

חשוב מאוד להתמצא בתחום שלך, ולכך אקדיש פוסט נפרד ממש בקרוב. בדרך כלל אנשים וארגונים מפרסמים את הכנסים שלהם ברשימות תפוצה, בדפי פייסבוק, ובעיתונות, לכן כדאי להיות מנויים על כמה רשימות תפוצה, לבדוק מידי פעם מה התחדש בתחום ולבקש מקולגות שיעדכנו אותך על דברים מעניינים שקורים.

כנסים לילדים? יש דברים כאלה וכדאי לעודד את הילדים ללכת אליהם.

בדרך כלל כנסים נדמים כאירועים למבוגרים בלבד, ורובם אכן כאלה. אלא שבשנה האחרונה השתתפו הילדים בכנסים לנוער, וחזרו נפעמים ומלאי חוויות.

אחד הבנים (15) שהשתתף בתוכנית "מגשימים" הוזמן ליום בכנס הסייבר הבינלאומי. הבחור חזר בעננים. אמנם החוויה העיקרית הייתה שאחד המרצים לא הצליח להגיע והרצה באמצעות אייפד שהונח על סגווי. אבל הוא גם שמע הרצאות באנגלית (והבין חלק), פגש את מנכ"ל אינטל, הרגיש חשוב והתפעל מהכיבוד.

בפעם הבאה שאתם לא מצליחים להגיע לכנס- שלחו את האייפד...

בן אחר (17) השתתף בכנס מודל האו"ם בבית הספר האמריקאי. הכנס ארך שלושה ימים והשתתפו בו בני נוער מכל הארץ. החבר'ה היו צריכים להכין חומרים ולייצג את המדינה שנבחרה עבורם (יצגנו בכבוד את בלארוס, אם שאלתם) ולתפקד שלושה ימים באנגלית בלבד, עם חליפות ועניבות כיאה לנציגים באו"ם.

התחושה שלי הייתה שההשתתפות בשני המפגשים הייתה חשובה ומרחיבת אופקים.

השתתפות וירטואלית בכנסים:

כנסים רבים מאוד מעלים את ההרצאות לרשת או ליו טיוב, וכך אם לא הצלחנו לפנות את הזמן ולנסוע, אפשר להשכיל ולהחכים בזמן הפנוי.

דוגמא לכנס במכון מופת שעסק בקורסים מקוונים, לא יכולתי להגיע אבל השתתפתי בו באופן וירטואלי.

הרצאה של יורם קלמן על מסקנות מהפעלת קורסי mooc ברחבי העולם

#כנסים #ירידים #קשרים #פגישות #הכנהמראש #התמצאות

114 צפיות0 תגובות