• נטע שפירא

האם כדאי לשלם על לימודים ותוכן ברשת?


האם כדאי לשלם על תוכן מקוון? האם כדאי ללמוד ברשת בתשלום? במילה אחת כן, בכמה מילים- תלוי על מה. הכינו את הארנק.

פעם אמרה לי מנהלת מוסד לימודי שהכרתי: "אצלנו אין סטודנטים חופשיים, או שהם משלמים שכר לימוד, או שאנחנו נותנים להם מלגה. בלי מערכת יחסים כלכלית קשה מאוד לתלמידים להתמיד בלימודים לאורך זמן".

הרבה שנים חלפו מאז, והתרגלנו לצרוך תוכן בחינם. הרשת מלאה בכל כך הרבה תוכן פתוח- הרצאות, מאמרים, קורסים מקוונים. נדמה שאין סיבה לשלם על מה שאפשר לקבל בחינם. ננסה להציע כמה סיבות לשלם על למידה ועל תכנים איכותיים ברשת.

תשלום יוצר מחויבות

בעולם שבו כל האפשרויות פתוחות, קשה לבחור ועוד יותר קשה להתמיד בבחירה ולהשלים מהלך לימודי.

אנחנו משוטטים בארצות הדעת בין אפשרויות בלתי מוגבלות ללמידה (כתבתי כאן על קורסרה וedx וכאן המלצתי על crash courses ועל openyale, ממש עליסה בארץ הפלאות) הכל מונח בכף היד, רק ללמוד. אלא שאחרי ההתלהבות הראשונית, מעטים מדי אכן מפיקים תועלת מהשפע האדיר. מסתבר שאחוזי הלומדים שמשלימים את הקורסים (הקצרים!) בפלטפורמות המקוונות קטנים מאוד.

באופן אישי אני יכולה להעיד שלימודים ששילמתי עליהם כסף (בין אם שילמתי בעצמי או ששילמו עלי) השלמתי בהצלחה גם אם השלמת הלימודים דרשה במאמץ רב. פשוט לא יכולתי לתת לכסף לרדת לטמיון. למדתי קורסים באוניברסיטה הפתוחה, קורס דירקטורים, תעודת הוראה, את כולם השלמתי למרות שהיו בהם מטלות משעממות יותר או פחות, למרות שהייתי צריכה לנסוע מהבית בשעות יקרות ולהשקיע עבודה רבה. ההרשמה והתשלום חייבו תהליך בחירה מושכל ויצרו אצלי מחויבות שסייעה לי להתמיד.

לעומת זאת מהלכים לימודיים וולונטריים אחרים שהתחלתי, שהיו פחות מחייבים והצריכו פחות מאמץ התאדו להם אי שם באמצע הדרך.

יש שיטות שונות ליצירת התחייבות ללמידה (למידת עמיתים, שילוב לימוד מקוון עם לימוד בכיתה ועוד) אבל יתכן שתשלום דמי הרשמה בסך 80$ יסייעו לכם להתחייב לבחירה ולסיים את הקורס. אין כמו כמה דולרים מושקעים כדי להזכיר שהתחלנו ולכן כדאי לסיים.

60% מתוך הלומדים ששילמו על קורס דיגיטלי סיימו אותו, לעומת 7% מכלל הנרשמים. מתוך הרצאתו של ערן רביב על תופעת הmooc

קרדיטציה

בפלטפורמות המקוונות, וגם בעולם הלימודים הלא וירטואלי, השלמה של קורס בתשלום מאפשרת קבלת קרדיט. את התעודה אפשר להציג בפרופיל הלינקדין או לצרף לקורות החיים. מספר קורסים יכולים להצטרף לmicromaster ולהוות גוף ידע משמעותי ובעל ערך ללומד ולמעסיק.

תוכן איכותי ומדויק- ספרים לקריאה ולשמיעה

מעבר ללימודים ברשת, אם רוצים להתקדם לקריאת חומר מקצועי ומעמיק, פעמים רבות כדאי להשקיע ולשלם עליו. לפעמים בתשלום לא גדול אנחנו יכולים להגיע לתוכן שמוגש בצורה איכותית ונוחה, מעודכן וזמין גם ללא חיבור לרשת.

קריאת ספרים:

באנגלית: מבחר אינסופי של ספרים, לקריאה בקינדל, בטאבלט או בסלולרי שלכם תמצאו באמאזון. המחירים גם הם מגוונים, מדולר אחד ועד לכמה עשרות דולרים, תלוי בספר.

בעברית: דרך האפלקציה עברית תוכלו לקרוא בנוחות בטלפון או בטאבלט את מיטב הספרות. המחירים נמוכים ממחיר ספר בחנות אבל אינם זולים (כ40 ש"ח לספר שאינו במבצע) והיצע ספרות העיון אינו רחב.

מצד שני- הספרים זמינים מיידית, לא תופסים מקום (אידאלי לנסיעה/לחופשה), והתצוגה נוחה מאוד ואינה מעייפת את העיניים כמו קריאה במחשב. אם אתם קוראי עברית ואינכם גרים בישראל ועוד לא התחלתם להשתמש ב"עברית"- אל תהססו.

ספרים מוקלטים:

אחת הדרכים לשילוב למידה בעומס היום יום היא ניצול שעות הנסיעה לעבודה וממנה לטובת למידה. כמה ממכרי סגלו לעצמם האזנה לספרי שמע ומאז הם לא מתרגשים מהפקקים... הקריאה טובה ומוטעמת, התוכן שמור ונגיש גם ללא רשת.

באנגלית: audible האזנה לספרים מוקלטים מאפשרת לצלוח את אתגר הקריאה באנגלית ולהפוך את שעות הפקקים לשעות האזנה ולמידה. המחיר מתחיל מ4$ לספרים קצרים (שעה וחצי האזנה) ויכולים להגיע ל20-30$ לספר באורך מלא. מנוי במחיר 15$ מאפשר רכישה של ספר אחד והנחה במחירי ספרים אחרים.

בעברית: כדאי לנסות את icast הרבה ספרי קריאה, מעט ספרי עיון, חברה ספרה לי שהיא שומעת בדרך את הספרים היותר "כבדים" שקשה לקרוא ברצף וגם היא דווחה שהיא שמחה על כל פקק בדרך. אפשר לקנות מנוי ב39 ש"ח לחודש או ב399 ש"ח לשנה ולהתחיל לנסוע לאילת ובחזרה.

נתן דטנר מקליט ספר אודיו: טביה החולב/ שלום עליכם

על מה עוד כדאי לשלם? תלוי מי אתם ובמה אתם מעונינים. אבל באופן כללי, פעמים רבות תשלום לא גבוה יאפשר לנו לצרוך תוכן איכותי ואם כבר שילמנו, לא נסיים?

#למידהמהבית #למידהלאורךהחיים #קורסרה #למידהעצמית #התפתחותמקצועית #השכלה

87 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now