• נטע שפירא

מה היא למידה לאורך החיים ולמה היא חשובה לנו?


אל תגידו "סיימתי תיכון לפני 20 שנה ואת התואר לפני 12 שנים". השאלה שצריכה לעניין אתכם היא מה למדתם בשנתיים האחרונות ומה אתם מתכוונים ללמוד בשנה הבאה. למידה לאורך החיים (lifelong learning) היא מושג שהולך ומתבסס כעקרון שצריך להוביל את האדם המודרני המבקש להשאר חיוני, רלוונטי וכן, גם מועסק. פוסט רקע קצר על למידה לאורך החיים.

מה חשבנו פעם?

פעם חשבנו שתפקידן של שנות הלימוד בבית הספר ובמוסדות להשכלה גבוהה הוא לתת לנו את סל הידע והמיומנויות הדרושים לנו בשנות הבגרות שלנו בקהילה ובעבודה. פעם חשבנו שלאחר שסיימנו אי אלו שנות לימוד אנחנו משכילים, מיומנים ויודעים את מה שצריך לדעת, והשאר יבוא עם הנסיון.

לא עוד. החברה המודרנית משתנה ללא הרף ותפקוד מיטבי בה מחייב שינוי וגמישות מתמידים. משמעות המושג "למידה לאורך החיים" היא שהלמידה היא תהליך מתמשך והאדם המודרני צריך כל העת לרכוש ידע, השכלה רחבה ומיומנויות חדשות.

כשאומרים למידה לאורך החיים, למה מתכוונים?

מקובל לכלול במושג למידה לאורך החיים ארבע מטרות מרכזיות (ראו למשל מאמרה של רינה כהן כאן):

למידה כדי לדעת- רכישת ידע והתמחות בו

למידה כדי לעשות- למידה שמטרתה להעניק לאנשים ידע הנחוץ לתחומי עבודה עתידיים

למידה כדי להיות- למידה התורמת להתפתחות האישית של האדם

למידה כדי לחיות יחד- למידה המקדמת לכידות חברתית ופתרון סכסוכים/

למה למידה לאורך החיים חשובה כל כך לשוק התעסוקה?

כדאי לקרוא את דו"ח הערכות לשוק העבודה העתידי שהוציא המכון הישראלי לדמוקרטיה (או את עיקרי הדברים בכתבתה של טלי חרותי סובר בנושא). על פי הדו"ח, בשנים 2020-2015 צפויות להיעלם ברמה הגלובלית מיליוני משרות - שני שליש מהן בתחום העבודה המשרדית והאדמיניסטרציה. מחקר של מכון טאוב שבחן את עתיד המקצועות בישראל, מצא כי 39% מהמועסקים במשק הישראלי ב-2011 הועסקו במקצועות שתהליך המחשוב יפגע בהיקף התעסוקה במסגרתם. בנוסף, הקצב המואץ של השינויים הטכנולוגיים גורם לכך שסט המיומנויות הנדרש למילוי התפקיד משתנה גם הוא.

הדו"ח מצטט טענה של הפורום הכלכלי העולמי, שאיני יודעת מה התקפות המדעית שלה אבל היא חוזה מציאות מאתגרת: כ-65% מהתלמידים הנכנסים למערכת החינוך היסודית כיום, יעבדו במקצוע שעדיין אינו קיים, וכמחצית מהחומר הנלמד בתואר אקדמי טכנולוגי בשנת הלימוד הראשונה אינו תקף בסיום התואר.

איך נשאר רלוונטים בעצמנו? איך נסייע לילדים להתאים את עצמם?

כדי להבין עד כמה התשובה לשאלה הזו מעורפלת, כדאי להאזין (החל מדקה 5) לפודקאסט בנושא שוק העבודה העתידי בו משוחח איתן אבריאל עם דפנה אבירם ניצן ופרופ' יותם מרגלית על שוק העבודה העתידי.

דפנה אבירם ניצן שחברה את הדו"ח בנושא הערכות לשוק העבודה העתידי עונה לשאלתו של אבריאל:

"כיוון שלא יודעים מה יהיו מקצועות העתיד, ומה שכן יודעים זה שהשינויים יהיו מאוד מהירים.. ולכן אחת התובנות המרכזיות שהגיעו אליהן כל החוקרים המובילים ברחבי העולם זה שצריך לפתח מיומנויות... כל מי שרוכש מקצוע צריך לפתח לעצמו מיומנויות בסיס שהעיקרית ביניהן היא יכולת למידה לאורך החיים. כבר ממערכת החינוך, כבר מהגיל הרך צריך להכשיר את האנשים... גם כשעובד כבר נמצא במקום העבודה אם הוא לא ימשיך ויפתח את עצמו וילמד דרכים ללמד את עצמו, להתעדכן וללמוד טכנולוגיות חדשות, הוא לא יהיה רלוונטי והוא יפלט"

כשאבריאל מקשה עליה ושואל "באיזו פקולטה לומדים מיומנות או יכולת ללמוד מיומנות" מתקשה אבירם לתת תשובה ברורה. וגם הדו"ח שהיא חתומה עליו מסתיים בקריאה להמשך מחקר, להכשרת עובדים בתוך מקומות העבודה, ובעיקר לחיזוק הלמידה לאורך החיים.

"אם אין אני לי מי לי ...ואם לא עכשיו אימתי"

מדינות ומערכות גדולות מתקשות להגיב למציאות המשתנה בקצב מהיר ולהערך לקראתה. מערכת מטבעה היא איטית, ולרוב בנויה על שגרה, תקדימים ופעילות במרחב מוכר. לכן אי אפשר להטיל את האחריות רק על המדינה ועל המערכת אלא גם האדם היחיד צריך להשקיע בחייו בעצמו.

בעיני דווקא מול חוסר הוודאות הכללי עולה וודאות חזקה מאוד.

רוח האדם, מטבעה, שואפת להתקדם, להתפתח ולהשתנות. כל אחד מאיתנו צריך להקשיב לקול הפנימי שקורא לו לנסות דברים חדשים. אנחנו צריכים למצוא את התחומים שמסקרנים אותנו, את הנקודות בהן יש לנו ערך מוסף ולהשקיע בהן זמן ומאמץ.

עלינו ללמד את הילדים שלא להסתפק במה שמציעה המערכת אלא להיות קשובים ופתוחים לתחומי העניין שלהם מודעים לנקודות החוזק שלהם וערניים לעולם הגדול שבחוץ.


490 צפיות0 תגובות