• נטע שפירא

למה לקרוא בויקיפדיה אם אפשר לכתוב אותה?


לימוד אמיתי מצריך אקטיביות של הלומד. כתיבת ערכים בוויקיפדיה היא דרך נפלאה ללמידה פעילה, מהנה, ומלאת סיפוק. הכתיבה מאפשרת ללמוד נושא לעומק, ללמוד, להתנסח בבהירות ולקבל משוב אמיתי ובונה. עם קצת הכוונה אפשר להלהיב גם את בני הנוער להיות שותפים בקהילת הידע העולמית.

וויקיפדיה הפכה להיות המקום הראשון אליו פונים כאשר מחפשים מידע. אבל האנציקלופדיה החופשית מאפשרת לכל אחד ואחת, ללא תלות בגיל או ברמת השכלה, להיות שותפים למפעל העצום הזה. תרומה לוויקיפדיה העברית חשובה מאוד מפני שהיא מרחיבה את מאגר המידע האיכותי הזמין לקוראי עברית שהוא עדיין מצומצם ומוגבל בהקיפו. להאזין להרצאות זה מעולה, לקרוא ספרים זה מצוין. אבל כאמור כדי לקנות ידע ולהפוך אותו לשלך צריך להפוך מצרכן פסיבי לשחקן פעיל במגרש הידע.

אם אתם רוצים ללמוד נושא חדש ולא יודעים איך להכריח את עצמכם לרדת לפרטים, להתעמק ולשלוט בו. נסו לכתוב עליו ערך ויקיפדי (או להעשיר ערך קיים).

לוויקיפדיה יש אינסוף חוקים וכללים. מי שינסה ללמוד את כולם מראש כנראה לא יתחיל לעולם. מצד שני, מי שיפתח את הקריירה שלו כוויקיפד (כן, יש דבר כזה) בכתיבת ערך מפואר בסגנון חופשי, יזכה ככל הנראה למחיקה מבאסת וחד משמעית תוך כמה דקות. כדאי לגשת לעבודה הזו עם קצת צניעות ומוכנות ללמוד. הוויקיפדיה היא מפעל אדיר שמכיל מידע פחות או יותר אמין ומאוד קריא בזכות כללי הכתיבה הקפדניים והשעות הרבות שהמתנדבים מקדישים לה.

אז מאיפה מתחילים?

בקצרה: כמו פעם, מתחילים בתור שוליה ומתקדמים משם.

ועכשיו בפירוט:

הדבר החשוב ביותר הוא לבחור בנושא כללי שממש מתעניינים בו, או במידע שזקוקים לו ושם להתחיל. כאשר עובדים על ערכים שקשורים זה לזה, לאט לאט בונים אשכול ידע ומתמקצעים בנושא. מכיוון שבחרנו נושא שאנחנו מבינים בו או רוצים להבין בו, ממילא יש לנו מוטיבציה להשקיע זמן, לצפות בהרצאות על הנושא ולקרוא כתבות העוסקות בו.

בכל נושא יש קצרמרים- ערכים קצרים שכבר הוגדרו בוויקיפדיה כנושאים בעלי חשיבות שיש צורך לעבות אותם. חפשו את הקצרמרים בנושא המעניין אתכם והתחילו מהם.

לדוגמא: א' בני בן ה15 מתעניין מאוד בנושא איראן. לאיראן יש פורטל שמרכז את הערכים הקשורים אליה. בתחתית הפורטל יש רשימה המיועדת למי שרוצה לתרום לויקיפדיה העברית. רשימת קצרמרים בנושא איראן, ורשימת ערכים מבוקשים בנושא.

כדי להבין את הנושאים העיקריים לעורך המתחיל, כדאי להשתמש בלומדה. היא מובנית ופשוטה ומסבירה את הנקודות העיקריות. ומדריכה את המשתמש צעד אחר צעד. גם למי שרוצה להעמיק יש שפע של מידע. למשל: מדריך לכתיבת ערכים.

אחרי שבחרתם נושא וקצרמר להרחבה, פתחתם שם משתמש והסתכלתם בלומדה, הגיע הזמן לכתוב.

לא להתבייש לתרגם!

ובכן, לא חייבים להתחיל במדור הספרים הנדירים בספריה. אפשר להתחיל במידע הזמין ברשת. המקור הטוב ביותר להתחיל ממנו הוא... הערך בוויקיפדיה האנגלית. לערכים רבים יש ערך וויקיפדי מלא, מפורט ומעודכן באנגלית. וההנגשה שלו לעברית היא תרומה חשובה ומיידית לקהל הישראלי.

כאשר רציתי ללמוד על למידה מקוונת איתרתי קצרמר על פלטפורמת EDX והחלטתי להרחיב אותו לערך. התחלתי בערך באנגלית, תרגמתי וערכתי אותו. אחר כך קראתי כתבות עכשוויות, האזנתי להרצאות יו-טיוב, הוספתי זוויות ישראליות, ופרסמתי. (אל תגלו, אבל אפשר להשתמש בגוגל טרנסלייט כדי לתרגם תרגום ראשוני ואז לערוך אותו. כמובן חשוב לעבוד עם הערך המקורי באנגלית כדי לוודא שהתרגום נכון ומדויק.)

בדרך לומדים גם את הנושא וגם את כל הכלים האחרים- לתרגם, לערוך, לקבל משוב ולשפר לומדים מה חשוב ומה לא, כללי כתיבה ותעתיק, קישורים בין טקסטים, הערות שוליים, קישורים נוספים.

מדי פעם כשאני פותחת את העמוד שערכתי אני חשה גאווה וסיפוק לראות אותו שם ולדעת שאנשים לומדים ממנו ומשתמשים בו.

א' בן ה15 שכתב על מחוזות באיראן, השתמש בכלים נוספים כמו מפות גוגל, אתרי חדשות ואפילו מדריכי תיירות. גם הוא גאה ומאושר לפתוח את העמודים ולראות את הערכים שכתב.

לא הביישן למד...

החוויה שלנו עם קהילת הוויקיפדים מאוד חיובית, יש כלים רבים לעזרה לוויקיפד המתחיל,יש משוב ועזרה, ואפילו פרגון. עבדתי על הערכים שכתבתי בכל מיני שעות משונות (בכל זאת תחביב) וקיבלתי תשובות די מידיות לכל שאלה ששאלתי, גדולה כקטנה.

לעיתים מקבלים משוב ביקורתי, הערך הראשון שא' כתב על איראן נמחק כעבור עשר דקות בנימוק של סגנון שלא בשל. אבל גם זה היה לימוד חשוב בשבילנו על המקום ממנו נכון להתחיל, איך לא להבהל מביקורת ולא להתיאש ממנה. מאז א' כבר כתב כמה ערכים וזו ממש נחת לראות איך הידע שלו מתפתח ואיך הוא לומד להשתמש בכלים השונים שקיימים היום כדי להרחיב את הידע שלו.

עבור בני נוער משימה שכזו יכולה להיחשב "כבדה". אבל אם יש לכם נער או נערה סקרנים במיוחד, בעלי יכולת כתיבה ורצון להתפתח וללמוד, האתגר הזה תפור עליהם.

התחלתם לכתוב ורוצים להתמקצע? יש גם קהילה!

לעמותת וויקימדיה ישראל יש פעילויות שונות לקהילת הוויקיפדים בארץ. סדנאות לנוער, לגמלאים, לנשים ובכלל לציבור הרחב. כדאי להכנס מדי פעם ללוח האירועים של העמותה ולהתעדכן. א' השתתף במפגש לוויקיפדים צעירים וחזר נלהב ומלא חוויות.

בספריה הלאומית מתקיים בכל חודש מפגש הדרכה לוויקיפדים. פרטים כאן.

א' ואני מתכוונים להשתתף באחד המפגשים הקרובים, מבטיחים לחזור ולספר חוויות.

ממתק לסיום: כדאי להאזין לפודאסטים המצוינים של יפתח מזור (פה ושם בארץ ישראל) על וויקיפדיה. הם נותנים תמונה רחבה ומרתקת על העולם שסביב הוויקיפדיה. מומלץ!

פרק 28 מהפיכת המידע של וויקיפדיה חלק א

פרק 32, בארץ הוויקיפדים


68 צפיות0 תגובות