• נטע שפירא

קורסרה, אוניברסיטה אצלך בסלון


ללמוד באוניברסיטאות הטובות בעולם? כל נושא? בחינם או בתשלום סמלי? נשמע דמיוני. ובכן, זו המציאות. קורסרה (coursera) היא אחת הפלטפורמות המובילות ללמידה מקוונת והיא מציעה קורסים ממיטב האוניברסיטאות בעולם במגוון רחב של נושאים.

ראיון קצר עם נ', מהנדסת תעשיה וניהול ותיקה בחברת תקשורת גדולה, שגילתה עולם חדש של אפשרויות למידה.

איך הגעת לקורסרה?

חשוב היה לי להתפתח מקצועית ולרכוש כלים חדשים שישמשו אותי לעבודה. רציתי ללמוד לתכנת בשפה חדשה, להכיר את נושא הbig data שתופש תאוצה בשנים האחרונות ועוד נושאים שנדרשו לי לעבודה השוטפת. קולגה הכיר לי את הפלטפורמה ומאז אני שם. בכל פעם לוקחת קורס אחר. כך שאני יכולה ללמוד באוניברסיטאות הטובות בעולם, את החומר החדש והמעודכן ביותר, בזמן שנח לי, בלי לצאת מהבית.

מה היתרונות המרכזיים של קורסרה בעינייך?

יש בקורסרה בעיקר יתרונות. אני עובדת במשרה מלאה, אמא לשלושה ילדים וקורסרה מתאימה לי כמו כפפה ליד. החומר מחולק לקורסים של שישה שבועות, כך שיש זמן ללמוד ולהפנים. אני לומדת בזמן שנח לי מקדישה שעה- שעתיים ביום ללימודים. יש סרטוני וידאו קצרים, שאפשר לעצור אם ילד קורא לי, ואפשר לחזור עליהם אם משהו לא ברור. יש משימות למידה מובנות והערכת עמיתים.

גם העלות היא יתרון משמעותי, בניגוד לקורסים והשתלמויות לא וירטואליים שיכולים לעלות אלפי שקלים, כל קורס בקורסרה עולה כ80$, במחיר שווה לכל נפש מקבלים המון. אני נמצאת בשלב בחיים בו אני לא זקוקה תעודות ותארים אלא מחפשת למידה מעניינת ושימושית. אבל למי שרוצה, יש אפילו תעודה לאחר מילוי כל המשימות ואפשר לקשר אותה לפרופיל הלינקדין.

האם הרמה של הקורסים מספיק גבוהה?

למדתי בטכניון, למדתי באוניברסיטת תל אביב, יצאתי לקורסים והשתלמויות במשך השנים ואני חושבת שהקורסים ברמה מצויינת. כמובן שצריך לבחור נכון, ולהסתכל בדרישות הסף. לפעמים כדי להגיע לרמה טובה צריך לקחת יותר מקורס אחד בנושא.

* * *

אני יכולה להצטרף להמלצה של נ' ולספר על למידה מסוג אחר לגמרי, גם היא בקורסרה. למידה בשביל החוויה בלבד. לפני ביקור קצר ברומא, החלטתי ללמוד קצת על העיר. לקחתי קורס קצר בקורסרה על קשת טיטוס. לא שילמתי על הקורס, לא רציתי תעודה, אלא רק ללמוד בשביל הכיף. המטלות היו מענינות והצריכו חשיבה יצירתית ומקורית. קיבלתי רקע כללי על התקופה, המקום והאנשים והעמקה בנושא מסויים שהיה קרוב לליבי. קורסרה היא אוצר רחב של ידע בנושאים רבים ומגוונים.

כמובן, כל התכנים באנגלית. אבל כבר כתבתי שכדאי לנצל כל הזדמנות כדי ללמוד אנגלית.

קורסרה היא אחד המיזמים הגדולים והשאפתניים בתחום הנגשת ההשכלה הגבוהה למליוני אנשים תאבי דעת ברחבי העולם. מוצעים בו קורסים של האוניברסיטאות הטובות בעולם, במגוון עצום של נושאים, ללא תנאי סף, לכל אדם המחובר לרשת. הקורסים בנויים כך שיתאימו ללמידת המונים (mooc) ומספר הסטודנטים בכל קורס אינו מוגבל.

אם אתם סקרנים לקרוא על קורסרה והחזון שעומד מאחורי המיזם, כדאי לכם לקרוא ראיון קצר עם אחת מהמייסדים של המיזם, הישראלית דפנה קולר, או לצפות בהרצאת הTed שלה (אנגלית, כתוביות בעברית):

ממתק לסיום: לפי הכתבה בקישור, הקורס הפופולרי ביותר בקורסרה הוא "ללמוד כיצד ללמוד" שיצרו בני הזוג אוקלי במרתף ביתם ועלה לקורסרה בשיתוף אוניברסיטת קליפורניה. השתתפו בו עד היום 1.8 מליון בני אדם מ200 מדינות.

אז איזה קורס בחרתם? ספרו בתגובות למטה.

#קורסרה #למידהלאורךהחיים #התפתחותמקצועית #למידהעצמית #למידהמהבית #למידהמקוונת

114 צפיות0 תגובות