• נטע שפירא

איך להתמצא ולהתעדכן באופן ממוקד ויעיל- בלוגים ורשימות תפוצה

עודכן ב: 13 פבר 2020השגרה שוחקת. כולנו טרודים בעשיה היומיומית, מתמקדים בעבודה שלנו, ומשתדלים לבצע אותה בצורה הטובה ביותר. כדי לא להתקבע ולהתנוון, חשוב לשמור על חלונות פתוחים אל העולם. הרשת מאפשרת לעשות זאת בקלות וביעילות. לכבוד החג- ארבעה צעדים פשוטים להעמקת ההתמצאות בשטח ואיתם המלצות לבלוגים ורשימות תפוצה בעברית.

כאשר אנחנו נמצאים בד' אמות, עם אותם אנשים, במשך שבועות, חודשים ושנים, יש נטייה טבעית להתכנס למסלולים קבועים וידועים. כדי להתפתח ולהתחדש חשוב להתעדכן באופן שוטף: לשמוע מה אנשים עושים, לחשוב על שיתופי פעולה אפשריים ולהכיר יוזמות חדשות.

כאשר מתחילים לעבוד על נושא חדש החיפוש וההתמצאות חשובים שבעתיים. הצעד הראשון, שאינו עולה כסף ולא מצריך מאמצים מיוחדים הוא להיעזר באפשרויות הזמינות ברשת, ולדאוג לכך שהעדכונים והמידע יגיעו אליכם באופן שוטף.

1. הרשמה לבלוגים: חיפוש פשוט בגוגל בנושא העיסוק שלכם עם המילה "בלוג" יקשר אתכם לבלוגים של אנשים ונשים שכותבים בתחום. כך תוכלו להכיר אנשים חדשים, להתייעץ וללמוד. אם אתם קוראים באנגלית או בשפות נוספות האפשרויות כמובן רבות מאוד. אבל גם בעברית יש בלוגים לא רעים בנושאים רבים. כמעט בכל בלוג יש עמוד מומלצים דרכו אפשר להגיע לבלוגים נוספים. הרשמה לרשימת התפוצה תביא ישירות לתיבת האי מייל שלכם מידע חדש ומעניין (אם עוד לא נרשמתם, מוזמנים להרשם לרשימת התפוצה של הבלוג הזה.)

עוד טיפ חשוב: בלוגרים מחפשים תמיד רעיונות ונושאים לכתוב עליהם, אם יש בלוג שמצא חן בעיניכם, אל תתבישו, פנו והציעו להתראיין בבלוג או לשתף פעולה. זו במה לא גדולה אבל איכותית הפונה לקהל ממוקד שמתעניין בדיוק במה שיש לכם לומר.

לאלו בלוגים אני מנויה? הספרנים בלוג צוות הספרייה הלאומית- חשיפה לפריטי מקור וסיפורים היסטוריים. קורא בספרים- חדשות ספרותיות מהארץ ומהעולם; מורה בפיג'מה- חוויותיה והמלצותיה של מורה לגיל הרך, הבלוג אז מה את עושה כל היום, שיש בו גם מתכונים מעולים וגם השראה לכתיבת בלוג יפה וכיפי והבלוג מרחיב הדעת אמנות כפרשנות- אמנות ופרשיות השבוע. עם פתיחת הבלוג הזה נרשמתי לכמה בלוגים חדשים: הבלוגריסטית של יונית צוק בנושא בניית בלוגים, המרפסת של עמי סלנט- מידענות ותוכן דיגיטאלי;

2. הצטרפות לרשימות תפוצה וניוזלטרים:

למוסדות רבים אין בלוג אלא רשימת תפוצה לעדכונים ואירועים. הרשמה תאפשר לכם לדעת על כנסים, על ספרים חדשים שיצאו לאור, אירועים תרבותיים. הרשמו לרשימות תפוצה רלוונטיות, כך המידע מגיע אליכם ישירות ואין צורך לחפשו.

מעבר לתוכן, בלוגים ועלוני המידע חושפים אותנו לדרכים המשתנות להציג מידע ולתקשר עם קהל. הקריאה מאפשרת לנו, כצרכני מידע, לבדוק איזה מידע אנחנו קוראים ועל מה מדלגים, וכך לשפר ולשכלל את החומרים שאנחנו מוציאים לאור.

לאלו רשימות תפוצה אני מנויה? מכון מופ"ת, אירועים בספרייה הלאומית, יד בן צבי, נוריתה (ביקורות ספרים), יחיעם פדן (ביקורות ספרי ילדים ונוער), כתב העת הפנקס (ספרות ותרבות לילדים, בתשלום), כתב העת אלכסון, הגיע זמן חינוך.

3. מנוי לערוצי יו טיוב רלוונטיים:

בכניסה לסרטון יו טיוב, אפשר להגדיר את עצמך כמנוי על הערוץ ולבקש עדכון בכל פעם שעולה סרטון חדש.

על אלו ערוצים אני מנויה: מרכז דוידסון, מט"ח, ערוץ החינוך של Ted,

4. להשתיק את ההתראות ולפעמים גם לגרוע את עצמך מרשימות תפוצה:

הסחת הדעת התמידית היא אויבת של ההתקדמות והלמידה. זו הסיבה שלא המלצתי על קבוצות פייסבוק בנושאים שונים. בגלל האופי של פייסבוק, חברות בקבוצות היא בעלת פוטנציאל בזבוז זמן גבוה מאוד ולכן לטעמי עדיף לבחור בערוצים האחרים, וגם בהם להשתמש בתבונה. כמו שחשוב להתעדכן וללמוד, כך חשוב לזכור לא לבזבז את הזמן. אם יש אתר או בלוג ששולח יותר מדי מידע או מידע לא רלוונטי, פשוט להסיר הרשמה. התראות לא צריכות להכנס לטלפון ולהפריע באמצע ארוחת הערב, מייל מספיק לגמרי.

לאיזה קבוצות, בלוגים ואתרים נרשמתי והפסקתי את ההרשמה? לא נעליב אבל יש כמה וכמה.

מוזמנים להוסיף המלצות על בלוגים בנושא למידה, חינוך, ספרות ותרבות ישראלית, ממש כאן בתגובות לבלוג.


74 צפיות0 תגובות