• נטע שפירא

האם מקום העבודה שלך מעודד אותך ללמוד?


מתי לאחרונה למדת משהו חדש במקום העבודה? איזו מיומנות או ידע חדש נוספו לך בחצי השנה האחרונה? מתי השתתפת בכנס? מתי למדת קורס מקצועי? מתי קנית ספר חדש הקשור לתחום המקצועי שלך? מבחר רעיונות ללמידה תוך כדי עבודה.

כפי שכתבתי בפוסט על למידה לאורך החיים, למידה, התפתחות ורכישת מיומנויות חדשות תוך כדי עבודה אינן מותרות, הן חייבות להיות חלק (מהנה! מרתק! משמח!) מהחיים המקצועיים שלנו.

כשמגיעים למקום עבודה חדש בדרך כלל מוצפים במידע רב וחייבים ללמוד נושאים רבים ושונים. לאחר תקופת הסתגלות נכנסים לשגרת עבודה מוכרת, שיכולה להיות מעניינת אבל פחות מחדשת.

בנקודת הזמן הזו מתחיל מבחן חשוב למקום העבודה, למנהלים של העובד וכמובן לעובד עצמו. מקום העבודה טוב מאפשר לעובדים ללמוד כדי שיוכלו לבצע את תפקידם טוב יותר, ומעודד אותם לרכוש מיומנויות חדשות שיאפשרו להם להתפתח לתחומים נוספים.

הרווח הוא לשני הצדדים. מקום העבודה מקבל עובדים טובים יותר וכנראה גם מרוצים יותר. העובדים רוכשים מיומנויות עדכניות שילוו אותם הלאה.

בדו"ח על הערכות לשוק העבודה העתידי (עמ' 27), מציינים מחבריו שרמת מיומנויות היסוד של העובדים בישראל נמוכה משמעותית בהשוואה למדינות ה-OECD. בניגוד לרמת ההשכלה הפורמלית בישראל שהיא דווקא גבוהה יחסית.

מסקר החברתי שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולים נתונים מרתקים בנושא למידה לאורך החיים במקומות עבודה.

כולם חושבים שזה חשוב: 96% מהמועסקים מסכימים עם הטענה שכדי להצליח בעבודה צריך לשפר את המיומנויות ואת הידע כל הזמן.

רק מעטים לומדים: 26% מהשייכים לכוח העבודה השתתפו בקורסים ובהשתלמויות ב-12 החודשים שקדמו לראיון. חצי מהם השתתפו בקורס שארכו עד 50 שעות.

אקדמאים לומדים יותר: 37% מהאקדמאים השתתפו בקורס לעומת 21% מאלה שאינם אקדמאים.

הידע שימושי: 79% עושים שימוש בעבודתם בידע שרכשו במסגרת הקורס.

אבל הנתון החשוב ביותר בעיני הוא שרק ב50% מהמקרים ההשתתפות בקורס הייתה ביוזמת המעסיק, ול60% מהלומדים המעסיק מימן את הלימודים.

מכאן אפשר ללמוד שני דברים חשובים. ראשית שרבים לא ממתינים שמקום העבודה יזום את המשך ההתפתחות המקצועית שלהם אלא יוזמים את הלמידה בעצמם. שנית שחלק מהעובדים שפנו למעסיק ביוזמתם ובקשו לצאת ללמוד - קיבלו מימון חלקי או מלא ללימודים.

ומכאן לשיעורי הבית לקראת השנה החדשה:

להכין רשימת משאלות: מה הייתם רוצים ללמוד? איזה תחומים מעניינים אתכם במיוחד? אילו מיומנויות אתם מרגישים שחסרות לכם? נסו לחשוב במה הלימודים יקדמו אתכם בתור אנשים ובתור עובדים. לפני הפניה למעסיק כדאי לחשוב איך הלימודים קשורים למקום העבודה וכיצד הם יסייעו לכם להיות עובדים טובים יותר.

לבוא מוכנים: לבדוק איפה ומתי אפשר ללמוד את מה שאתם רוצים, רצוי כמובן למזער את הפגיעה בשעות העבודה ובשגרת החיים. כדאי לבדוק מראש מקומות ועלויות, ולפנות למעסיק עם אפשרויות לימוד בהיקפים שונים. יכול להיות שלא יאשרו לכם תוכנית מורחבת ומעמיקה אבל תוכלו לקבל אישור ו/או מימון ללימודים בהיקף מצומצם ובעלות פחותה.

לשקול כיוונים שונים ומגוונים:

* לימודים אקדמיים: מקום עבודה נדיב במיוחד יכול לאפשר לכם ללמוד תואר באוניברסיטה או במכללה, אבל אפשר כמובן ללמוד קורסים רלוונטיים בקורסרה, בedx או באוניברסיטה הפתוחה בהיקפים משתנים.

* קורסים, כנסים, ימי עיון וסדנאות מקצועיות (ברשימה שלי, למשל, נמצאת הסדנא של כנרת יפרח למיקרו קופי, יום אחד אגייס תקציב ואשתתף בסדנא שלה, בינתיים קניתי את הספר המעולה שלה)

* לימודים מקצועיים שימושיים, לדוגמא: הנהלת חשבונות, עיצוב אתרי אינטרנט, עבודה על תוכניות גרפיות (שמעתי טובות על לימודי עיצוב גרפי וניו מדיה ב"חשיפה" של האונ' הפתוחה), השתלמות על מערכות ממוחשבות בהן משתמשים במסגרת העבודה ועוד.

לבקש: לפעמים זה החלק הכי קשה. שוב, נסו לזכור שחצי מאלו שלמדו למדו ביזמתם ולא ביוזמת המעסיק, וחלק מהם אפילו קיבלו מימון לשם כך.

חשוב גם לזכור שבמקומות רבים יתקשו לתת העלאה בשכר, שמהווה התחייבות כספית ארוכת טווח, אבל יוכלו לגייס תקציב חד פעמי ללימודים. לפעמים אפשר לקבל מימון חלקי או לקבל את הלימודים על חשבון שעות עבודה.

לא לוותר: גם אם המעסיק שלכם לא בעניין, נסו למצוא את הדרך ללמוד בשנה הקרובה. בסופו של דבר זו אחת המתנות החשובות שאתם יכולים להעניק לעצמכם השנה. כל למידה, בכל היקף, מעשירה את העולם הפנימי, מקדמת ופותחת אפשרויות חדשות.

בהצלחה!


95 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now