• נטע שפירא

ישראל דיגיטלית- ראיון אופטימי


עדכון לסוף 2018: מיזם קמפוס מציע מגוון קורסים פתוחים וחינמיים. אודה על האמת, ניסיתי את הקורס אגדת הגולם משלהי העת העתיקה ועד למאה ה20 ונשרתי באמצע, העדר ממשק נוח למובייל ההרצאות הארוכות והקצב האיטי לא סייעו לי להתמיד. אבל יש מגוון קורסים אחרים, כדאי להמשיך ולנסות.

הבלוג המקורי פורסם בנובמבר 2017

רשמים ממפגש מלא חזון עם ערן רביב, מנהל מיזם קמפוס במטה ישראל דיגיטלית.

נתחיל מהסוף: יצאתי מהפגישה עם ערן רביב אופטימית. החזון, הצבת המטרות, השקעת המשאבים ויותר מכל העבודה המסודרת והיסודית הרשימו אותי מאוד. מעודד לראות שיש גוף ממשלתי שאנשיו חושבים לטווח ארוך ומשקיעים בהנגשת ההשכלה הגבוהה, וההשכלה בכלל, לאזרחי המדינה.

לקראת חצי מיליון לומדים ב2020

נפגשתי לשיחה קצרה עם ערן במשרדו בקומה ה28 במגדלי צ'מפיון. הוא פרש בפני מעט מהעשיה לקראת המהפיכה המתוכננת בנגישות של אזרחי ישראל להשכלה גבוהה.

בניגוד לנטייה הרווחת לעיתים בארץ, להקדים את יחסי הציבור, כאן עובדים בשקט. ביקור באתר המיזם, שפועל כרגע בגרסת הבטא שלו, אינו מעיד על העשייה המתרחשת בשנת הפיילוט. בקורסים הסגורים משתתפים עתה כ20,000 לומדים. כך למשל פיתח משרד המשפטים קורס הדרכה לאפוטרופסים, הצבא מקיים את הקד"צ של ממר"ם במסגרת קמפוס ומשרד החינוך פיתח פיילוט בגרות וקורסי הכשרת מורים. הפתיחה הרשמית מתוכננת לספטמבר 2018, והשאיפה היא להגיע עד 2020 לחצי מיליון לומדים.

תוכנית העבודה של מיזם קמפוס לשנת הפיילוט 2017

מהפיכת הmooc גם בעברית

מאז 2011, נפתחו אלפי קורסים של מיטב האוניברסיטאות בפלטפורמות הדיגיטליות השונות להשכלה גבוהה (edX, קורסרה, udacity, ועוד רבות) ומיליוני לומדים ברחבי העולם כבר משתמשים בהם.

מיזם קמפוס, החוסה תחת כנפיו של המשרד לשוויון חברתי, מנגיש את המהפכה הזו גם לדוברי העברית.

אמנם 40 דקות הן נצח במושגי האינטרנט, אבל למתעניינים כדאי לצפות בהרצאתו המלאה של רביב כאן.

הרצאתו של ערן רביב בכנס המוסדות הזוכים בקורסים מקוונים, ספטמבר 2017

קהלי היעד-מתלמידי תיכון ועד הגיל השלישי

המיזם מיועד בשלב הראשון לארבעה קהלי יעד:

סטודנטים- הם יוכלו ללמוד את קורסי המבוא עוד לפני הרישום לתואר. וכך להכיר את תחום הלימודים ולבחון האם הוא מתאים להם. הנגשת קורסי המבוא תסייע לסטודנט המיועד בבחירה מדויקת יותר של תחום הלימודים מתאים. בכך תסייע בהורדת שיעורי הנשירה במוסדות להשכלה גבוהה. המיזם מתעתד להציע גם קורסים נבחרים שיהיו נגישים לשוחרי ההשכלה בכל גיל.

תלמידי תיכון- המיזם מציע תוכנית לקורסים המשלבים למידה מקוונת עם למידה בכיתה. השתתפות בקורסים הללו וביצוע המטלות יחליפו בחינות בגרות במקצועות אחדים. השנה משתתפים 20 בתי ספר בתוכנית מחליפת בגרות בהיסטוריה. שיתוף הפעולה עם משרד החינוך הוליד גם תוכנית להכשרת פרחי הוראה שיוצרת הכירות של מורי העתיד עם למידה דיגיטלית והוראה דיגיטלית.

אוכלוסיות יעודיות: המיזם מציע קורסים שיסייעו להסיר חסמים העומדים בפני אוכלוסיות שונות בדרכם להשכלה ולתעסוקה. כבר עתה פותחו קורסים באנגלית תעסוקתית המיועדים בעיקר לחרדים, ועברית תעסוקתית לדוברי ערבית. עוד בפיתוח, קורס הכנה לפסיכומטרי שיהיה נגיש ללא תשלום, כמו כל קורסי המיזם.

עובדי ציבור: המדינה מוציאה כחצי מילארד ש"ח על תהליכי השתלמות של מורים, אחיות, שוטרים ועוד. להשתלמויות במסגרת מיזם קמפוס פוטנציאל ליעילות כלכלית טובה יותר וגם להערכה טובה יותר את האפקטיביות של הקורסים הממשלתים.

אתגרים בדרך ללמידה איכותית

המעבר ללמידה מקוונת מלווה סימני שאלה רבים. שאלתי את רביב שאלות רבות- האם מדובר בלמידה ישנה בכלים חדשים או שיש כאן מהפיכה גדולה יותר? האם הלמידה באמת איכותית? האם וכיצד אפשר לדרוש מתלמידים לבצע משימות מורכבות במסגרת הקורס ולא להסתפק במבחני רב ברירה?

הוא דיבר על האתגרים הרבים ועל הפיתוחים שנועדו להבטיח שהלומד... אכן ילמד.

למידה מעורבת: לדבריו, כיום ברור שלמידה שכולה מקוונת מתאימה למעט מאוד אנשים. לכן חותרים במיזם ללמידה מעורבת שתשלב את הלמידה הדיגיטלית עם הקשר חברתי ולמידה שיתופית.

כלים ללמידה פעילה ושיתופית: מיזם קמפוס מכשיר את מפתחי הקורסים בשימוש בכלים המעודדים למידה פעילה(כמו למשל go-ligilo) והערכת עמיתים.

"יש לנו עוד הרבה לאן להתפתח מתוך שימוש בדאטה שאנחנו אוספים על הלומדים" אומר רביב "טכנולוגיות לזיהוי פנים יכולות לזהות מתי הלומד משתעמם ולהציע לו משהו אחר. פרסונליזציה של הלמידה תתאים לכל לומד את מסלול הלמידה היעיל ביותר עבורו. אנחנו עדיין בתחילת הדרך"

בינתיים- צאו להרפתקה במוזיאון

סרטון הפתיחה לקורס המקרא לאור המזרח הקדום

מיזם קמפוס פועל על בסיס הסכם ארוך טווח שחתמה מדינת ישראל עם פלטפורמת הלמידה המקוונת Edx. על מנת לפתוח קורסים בעברית, יש צורך בפיתוח פלטפורמה עברית על בסיס הכלים של edx. בינתיים, יצא לדרך החלק הראשון של המיזם: בתחילת נובמבר 2017, נפתחו 9 קורסים של מרצים ישראלים בפלטפורמה העולמית של EDX תחת המותג Israelx.

אחד הקורסים הפופולריים, שנרשמו אליו מעל אלף סטודנטים הוא קורס של ד"ר נילי סמט מאוניברסיטת בר אילן, העוסק במקרא לאור המזרח הקדום.

ד"ר סמט סיפרה לי מקצת מחוויותיה סביב הכנת הmooc. כדי להכין את הקורס היא יצאה מהשגרה של עבודת המחקר וההוראה למסע שכלל הכירות עם חברות הפקה, צוותי צילום ואפילו שבוע של צילומים במוזיאון הבריטי בלונדון.

את התוצאה המרתקת, תוכלו לראות יחד עם סטודנטים מישראל, מארה"ב, מהודו ואפילו מפקיסטן אם תרשמו לקורס כאן.

לקורס יש גם תרגום לעברית, ובעוד שנה תהיה לנו פלטפורמה משלנו. פגישה אופטימית, כבר אמרתי?


199 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול