• נטע שפירא

הורים? קחו אחריות על ההשכלה של ילדיכם


הרחבת אופקים, התפתחות אישית, התמודדות עם אתגרים, חיזוק הבטחון העצמי, מציאת נקודות החוזק ותחומי העניין האישיים, כל אלה יכולים להתאים לילדים שלכם? אל תחכו שמערכת החינוך תעשה בשבילכם את העבודה.

יש הרבה מאוד אפשרויות לתת לילדים להתנסות בחוויות אלה. תובנה אחת מרכזית וארבע המלצות מהנסיון.

התובנה החשובה ביותר- הילדים האלה שלנו ואנחנו אחראים על הלימודים שלהם

צריך לקחת אחריות. לקח לנו, כהורים, די הרבה זמן להפסיק לצפות שהמערכת תתן מענה לצרכים המדויקים של כל ילד, ולהתחיל לבנות לכל אחד מהילדים תוכנית אישית שמשלבת בלימודים הסדירים בבית הספר תוכניות נוספות שהופכות את שבוע הלימודים לאפקטיבי ומעניין יותר.

כאשר התחלנו לחפש, גילינו שבתוך מערכת החינוך ולצידה יש שפע של אפשרויות ללמידה עצמית וקבוצתית. דיאלוג מושכל עם בית הספר וסדרי עדיפויות חדשים אפשרו לילדים למצוא ערוצים חדשים מסקרנים ומהנים ללמידה. אחרי שהתחלנו, שמחנו לגלות שהצלחה במסלול לימודים חוץ בית ספרי מקרינה על הלימודים הסדירים ונותנת מוטיבציה להצליח גם בהם.

איך מתחילים? מחפשים!

הורים רבים מנסים לתת את ההעשרה דרך החוגים, אבל כשמגיעים לחטיבת הביניים, כדאי לשלב את הילדים בתוכניות לימודים במקום החוגים. התוכניות רציניות ומושקעות יותר, רובן מתמשכות על פני יותר משנה אחת ונותנות ערך מוסף משמעותי לילדים.

על חלק מהתוכניות אפשר לשמוע דרך בית הספר. אל תחכו שיפנו אליכם, שאלו את היועצת, הרכז החברתי, המחנכת, מנהל התיכון או כל דמות רלוונטית אחרת האם הם מכירים תוכניות העשרה שיכולות להתאים לילד הפרטי שלכם.

בנוסף לחיפוש דרך בית הספר, ברחבי הרשת יש מידע רב על תוכניות מצטיינים ופרויקטים מיוחדים. מודעות לאפשרויות הקיימות באיזור מגוריכם יכולה לפתוח לילדים עולמות מופלאים.

תוכלו להתחיל לחפש, למשל כיתות על איזוריות (בהתאמה לאיזור הרלוונטי), בדקו במוזיאונים, באוניברסיטה, ואפילו בגן החיות.

ארבע המלצות לתוכניות שניסינו בעצמנו או ששמענו עליהן דברים טובים מאחרים:

1) מתכנתים צעירים: תוכניות ניצני מגשימים ומגשימים:

תוכניות סייבר לתלמידי תיכון. ניצני מגשימים מיועדת לתלמידי כתה ט, נותנת מושגי יסוד בתכנות ופתוחה כמעט ללא מיון מקדים. תוכנית מגשימים היא תוכנית ממיינת ודי תובענית שמתפרשת על שלוש שנים י-יב. הנסיין הפרטי שלנו השקיע רבות ונהנה מכל רגע, כולל מהמעטפת החברתית. שכ"ל 1000 ש"ח בשנה, שווה כל שקל.

2) גם במדעי הרוח: רוח צעירה, אידאה ודרך רוח

במגוון מקומות בארץ, תלמידים שמתענינים במדעי הרוח קוראים, כותבים, משוחחים, ואפילו יש בגרות בסוף. תוכנית רוח צעירה היא תוכנית המחפשת תלמידים שמוכנים להשקיע זמן ומאמץ בקריאת טקסטים ראשוניים ובהכירות עם מקורות התרבות המערבית. הנסיין שלנו פורח, לומד, משקיע ונהנה מאוד הן מהתוכן והן מקבוצת ההשתייכות החדשה והאיכותית. גם על תוכנית אחרת 'דרך רוח', הפתוחה לכולם וחינמית, שמענו דברים טובים מאוד.

תוכנית אידאה היא תוכנית מחקר במדעי הרוח, הפועלת מזה שנתיים באוניברסיטת תל אביב. חדש! בשנת הלימודים הבאה, תש"פ (2019-2020) תפתח תוכנית גם בירושלים.

3) תוכניות לנוער מוכשר במתמטיקה- אוניברסיטת בר אילן

תוכנית תובענית ומאתגרת ללימודים מואצים במתמטיקה. המטרה היא לסיים בכיתה י' 5 יח"ל במתמטיקה. לא ניסינו בעצמנו, אבל ילדים של השכנים למדו. גם מי שפרש באמצע הרגיש שלמד והתקדם מאוד.

4) בלי מיונים, בלי תנאי קבלה, בפיגמה מהבית: תוכניות מתמטיקה ומדע בהתכתבות של מכון דוידסון. חוג מקוון לגמרי במתמטיקה ומדעים, ללא שלבי מיון, מיועד לתלמידים מכתה ג' ועד ט חובבי מדעים או מתמטיקה. ניסינו את תוכנית המדע לכיתות ז-ט, החומרים מחולקים לחוברות בנושאים שונים, מוגשים בצורה בהירה ומזמינה ומאפשרים למידה עצמאית בשעות הפנאי או כהעשרה בזמן הלימודים. הנסיין שלנו היה זקוק לתמיכה הורית כדי להתמיד. עלות: 360 ש"ח לשנה, הנחה לקבוצות.

כדאי לחפש! עוד רעיונות מעניינים שלא בדקנו בעצמנו:

she codes- מרכזים ללימודי תכנות לנשים ולנערות, ללא תשלום.

קורסים ותוכניות מדעיות במכון דוידסון במכון ויצמן ברחובות, באוניברסיטת תל אביב לנוער, במרכז חוסידמן באוניברסיטת באר שבע ובמרכז בלמונטה באוניברסיטה העברית.

תוכנית קדם עתידים שפועלת בעיקר בפריפריה

תוכנית אקדמיה בתיכון בשיתוף האוניברסיטה הפתוחה

אשמח לקבל המלצות על תוכניות לימודים לנוער שמצאו חן בעיני הנוער שלכם!


97 צפיות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now