• נטע שפירא

הרגלי למידה- לא מה שחשבתם


40% ממה שאנחנו עושים ביום, נעשה מתוך הרגל. המשפט המדהים הזה, מתוך הרצאתו של ניר אייל, גרם לי לחשוב על ההרגלים השונים שלנו ואיך נוכל לבנות הרגלים נכונים ולהעזר בכוחם כדי ללמוד ולהתקדם.

לאחרונה התוודעתי לעבודתו של ניר אייל, יזם ומשקיע מעמק הסיליקון המייעץ, כותב ומלמד בנושא בניית הרגלים אצל משתמשים.

מה גורם לטכנולוגיה ליצור הרגלים? ניר אייל

ספרו של אייל, hooked, הפך לרב מכר, והוא מייעץ ליזמים ולחברות כיצד לבנות מוצרים טכנולוגיים שיגרמו למשתמשים להתמכר ולאחרים איך לנסות לשלוט בהתמכרויות.

אייל מסביר שהעובדה שאנחנו בודקים את המיילים שלנו, את הודעות הווטסאפ ואת הפייסבוק עשרות פעמים ביום אינה מקרית והיא קשורה בטבורה להצלחתם לבנות אצלנו מעגל הרגלים המחזק את עצמו.

כדאי להאזין להרצאת הטד של אייל כדי להבין את המודל שהוא מציע. אבל הנקודה שגרמה לי לכתוב את הפוסט הזה הייתה הכח העצום של ההרגלים בחיינו והדרכים להשתמש בו באופן שיקדם אותנו.

רובנו חוזרים על חלק עצום מפעילונו מדי יום. מביך לדעת שהדרך הטובה ביותר לנבא מה נעשה היום הוא לבדוק מה עשינו אתמול. הסיכוי שנעשה משהו שלא עשינו יותר משבוע נמוך מאוד ולעומת זאת, אחרי שהתרגלנו לבצע פעולה מסויימת, אם לא נעשה אותה נחוש בחוסר ובאי נוחות עד שנשוב ונעשה אותה.

אם כך, הדרך לשפר את חיינו היא להטמיע בחיי היום יום כמה שיותר הרגלים טובים. צריך לחזור על פעולה בתדירות מספקת שתיצור הרגל קבוע, ולאחר שנטמיע אותו, נבצע אותו ללא מודעות, מחשבה או מאמץ מיוחד. כמו שאנחנו לא מתלבטים בכל יום האם לצחצח שיניים או לשתות קפה, כך יוקדשו זמנים מסוימים ביום ללמידה, להאזנה, למנוחה, או לפעילות גופנית.

כמה הצעות להרגלים טובים:

* ללמוד משהו חדש בכל יום בדרך לעבודה וממנה: במקום לדבר בטלפון או לשמוע רדיו כדאי להכין מראש ספר אודיו מעניין או רשימת הרצאות להאזנה ביו טיוב. לאחר כמה שבועות, ההרגל יעשה את שלו, הלמידה תהיה חלק מהשגרה שלנו, ונכנס לאוטו ונאזין לספר או להרצאה בלי להתלבט יותר מדי. (ספר מעניין שהאזנתי לו לאחרונה: ההיסטוריה של המחר מאת יובל נח הררי;)

* ללמוד משהו חדש במקביל לעבודות הבית או לפעילות גופנית: במקום לצפות בסדרות, אפשר ללמוד דברים חדשים במקביל לעבודות הבית. החיבור בין השניים הופך את עבודות הבית לשעה של קורת רוח. (בזמן קיפול הכביסה צפיתי לאחרונה בסדרת הסרטים העברים של יאיר קידר והכרתי את דמויותיהם של רחל, זלדה, ביאליק ואחרים מזויות חדשות ומענינות)

* להצטרף לשיעור שבועי: חפשו במקום מגוריכם חבורה לומדת או שיעור קבוע, הצטרפות לקבוצה כזו יוצרת הרגל מחייב וברוח דבריו של ניר אייל- יש גם טריגר חיצוני- תזכורת קבועה וגם תגמול חברתי, המפגש עם השותפים לדרך, שיחזק את היכולת לבוא בפעם הבאה.

* לשאול מהספרייה ספר עיון מעניין ולשים ליד המיטה: עם כל הכבוד לספרי הקריאה, כדאי להתרגל לקרוא גם ספרי עיון. בכל פעם פרק. אם מכבים את הטלפון בעשר בלילה, יש סיכוי שנגיע לספר.

עוד מילה על ניר אייל, לאחר שהתעשר מיעוץ לאנשים כיצד לגרום לנו להתמכר לקנדי קראש, מציע אייל גם דרכים לשלוט בהתמכרות, מומלץ בחום לצפות.

Un-Hooked: Increasing Focus in the Age of Distraction Nir Eyal

#ניצולזמן #למידהעצמית #הרגליםטובים #למידהמקוונת

166 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now