• נטע שפירא

על עיתונים וילדים


הילדים שלי? לא קוראים? יכול להיות? כן. בהחלט יכול להיות.

נהוג לומר שלהורים קוראים גדלים ילדים קוראים, דוגמא אישית וכל זה. אלא שבאופן לא מפתיע, כמו שלילדים יש טעם עצמאי בביגוד, תחומי עניין משלהם משלנו, הרגלי אכילה ושינה אחרים, כך גם העובדה שהם גדלים בבית שיש בו ספרים וההורים בו קוראים אינה מספיקה כדי לגרום להם לקרוא.

התחרות על תשומת הלב כל כך גדולה שצריך כל הזמן לחפש דרכים להמיר (חלק מ)שעות הצפיה בסרטונים מצחיקים ומגניבים בקריאה או צפיה מעשירה, מרחיבת אופקים ופעילה.

ילדים מעיינים בעיתון, תמונה בנחלת הכלל מהאתר המעולה pixabay

לילדים היום יש הכל, רוצים לקנות להם מתנה? קנו להם מנוי לעיתון ילדים משובח.

בילדותי היה לנו בבית מנוי לעיתון פשוש, שלא קיים היום. אני חושבת שחלק מהעניין שלי בתחומי סביבה וטבע הושפע מהעיתון הזה. זכורים לי גם הנסיונות (הכושלים, יש להודות) לפענח כתבות בנשיונל גאוגרפית באנגלית, כדי להבין את פשרן של התמונות המרהיבות שראינו.

עיתוני ילדים הם דרך נהדרת לפתוח לילדים בגילאי בית הספר היסודי שערים לסקרנות, לעולם רחב יותר, לשיחה על נושאים שלא עולים על סדר היום בדרך כלל.

גם היום בעידן המקוון, עוד יש משמעות רבה לעיתון שמגיע אחת לשבוע, לשבועיים או לחודש. דרישת שלום מהעולם שבחוץ, הזדמנות לחשוב, לקרוא ולהרגיש גדולים.

העיתון הוא הזדמנות למפגש. הזדמנות לילד להרחיב את אופקיו ולפתוח תחומי עניין חדשים, וגם הזדמנות למפגש איכותי בין הילדים וההורים, מפגש שיש בו משחק, שיחה ועשיה משותפת עם הילדים.

כמה המלצות על עיתוני ילדים שניסינו לאורך השנים אצלנו בבית, לא כל ילד מתחבר לכל סגנון, כדאי להזמין גליון נסיון ולראות:

חלבלובון (וגם קופון הנחה לקוראי הבלוג!):

הלהיט התורן אצלנו בבית הוא המגזין "חלבלובון". הסלוגן "זמן נייר במקום זמן מסך" הוכיח את עצמו. רוב התוכן הוא הזמנה לפעילות ולא לקריאה, אבל הוא בהחלט מעורר מחשבה, יצירתיות, שיחה והרחבת אופקים. העיתון מגיע פעם בחדשיים, כל גליון עוסק בנושא אחר באופן מקורי, מרענן ומעניין. בכל פעם שמגיע עיתון אני זוכה לזמן איכות עם סרבנית הקריאה הצעירה, אנחנו פותרות תשבצים יחד, מרחיבות ידע כללי בעקבות החידות. לכבוד החופש הגדול הזמנתי את הספר הגדול של משחקי הנייר וגם האחים הגדולים הצטרפו לשעה של קורת רוח משפחתית. מתאים לגילאי 8-12.

קופון הנחה מיוחד לקוראי הבלוג: הקלידו את קוד הקופון רביעי חינם. בקניית שלושה חלבלובונים תקבלו את הרביעי חינם.

אדם צעיר:

עיתון ילדים חודשי, גם בו כל גליון מוקדש לנושא אחד וסביבו מציע סיפורים, הצעות לפעילות ונושאים לשיחה. את העיתון עורכת רינת פרימו, הוא מאוייר ומעוצב להפליא ו גם בו אין פרסומות כלל. כל גליון מאוייר על ידי מאייר אחר וכולם מעוצבים על ידי המעצבת הנפלאה מיכל מגן. התוצאה נדירה ברמתה האמנותית בנוף תרבות הילדים הישראלית. מתאים לילדים בגילאי 6-11.

אותיות:

עיתון שבועי לילדים - סיפורים, כתבות, חידות (וגם פרסומות וקצת תוכן שיווקי). למרות שאין בו בשורה מיוחדת העיתון אהוב מאוד אצלנו בבית, מתקבל בשמחה מדי שבוע ונקרא על ידי גדולים וקטנים. מתאים לילדים וילדות (דתיים) בגילאי 6-12.

נשיונל גאוגרפיק:

לילדים גדולים (וגם למבוגרים). החוברות הצהובות, שחלק מאיתנו עוד זוכרים מילדותנו, פותחות צוהר לעולמות מופלאים ומרתקים. הסטנדרט הגבוה של הצילום, הכתיבה והעריכה מפגיש את בני הנוער עם עולם רחב ומרתק. עוד יתרון של העיתון הוא השרידות הגבוהה של החוברות. אצלנו יש מדף שלם של חוברות מלפני שנים, שזוכות לעיון חוזר מדי פעם. מתאים לכולם.

את עיתון הילדים נשיונל גאוגרפיק קידס לא אהבנו ואני לא ממליצה עליו. יותר מדי תוכן שיווקי ופחות מדי תוכן לטעמנו.

עוד עיתונים: גלילאו הצעיר (לא ניסינו), עיניים (מוכר, מכובד, פחות הצליח אצלנו);

טיפ צרכני חשוב: לפעמים קשה לסיים את ההתקשרות עם חלק מהעיתונים ולכן כדאי לשלם מראש תשלום אחד ולא תשלום חודשי מתחדש.


162 צפיות0 תגובות