• נטע שפירא

אז מה אם הכל נמצא בגוגל?

עודכן ב: 27 אוג 2020


למה למרות שהמאה ה-21 כבר כאן, עדיין יש חשיבות רבה לידע רחב ועמוק? למה חשוב להמשיך ולקדם את מערכת החינוך הפורמלית והלא פורמלית להוראה מעמיקה, להתמקצעות, ולדרישות גבוהות מהתלמידים?

כמה נקודות חשובות, סרטון והפניה לבלוג מעניין.

בשנה החולפת, מאז התחלתי לעבוד יותר לעומק מול מערכת החינוך, אחת המנטרות השגרתיות שאני שומעת מאנשים בנושא הוראה במאה ה21 היא "אין טעם להקנות לתלמידים ידע, בעידן שלנו הידע חסר משמעות וצריך להתרכז בהקניית מיומנויות"

הטענות נשמעות משכנעות מאוד:

העולם השתנה, הידע אינסופי ומתחדש כל הזמן, אפשר להשיג כל מידע שרוצים בלחיצת כפתור, אפשר ללמוד כל דבר בקורסים מקוונים ברשת, שוק העבודה משתנה והתלמידים יעסקו במקצועות שעוד לא קיימים.

אלא שהמסקנה שיש להפסיק להתמקד בהקניית ידע ולפתח אצל התלמידים רק מיומנויות כמו יצירתיות, פתרון בעיות, חשיבה ביקורתית ושיתוף פעולה היא בעיני נמהרת ופופוליסטית ועלולה להשאיר את התלמידים ללא ידע וללא מיומנויות.

בהרצאתו "מדוע יצירתיות אמיתית מתבססת על ידע" מסביר טים לואינג (Tim leunig) בסגנון בריטי טיפוסי כיצד מגיעים לחשיבה יצירתית:

"כאשר אני מלמד על תפקידה של נקמת הדם באכיפת חוזים בגרמניה של סוף ימי הביניים, אני אומר לתלמידי שלא קיימות נסיבות כלשהן בהן הידע הזה יהיה להם שימושי...אפילו לא בחידון טריוויה. הסיבה ללמוד את החומר הזה היא שהוא מעניין, שהלמידה תאפשר להם לבחון עובדות, ותלמד אותם על דרכים שונות להסתכל על העולם. בקצרה- הם ילמדו לחשוב באופן יצירתי"

כדאי לצפות בהרצאה, הוא מדגים כיצד יצירתיות היא שימוש ברעיונות קיימים בהקשרים חדשים תוך התבססות על הידע הקיים וצמיחה ממנו הלאה.

Why real creativity is based on knowledge

כדאי גם לקרוא את דבריה הבהירים והמשכנעים של ד"ר אפרת פירסט, בשני פוסטים בבלוג שלה: ידע אנלוגי בעולם דיגיטלי (נובמבר 2017)

חשיבה ביקורתית על עתיד החינוך במאה ה-21 (אוגוסט 2018)

למה חשוב להמשיך ללמוד לעומק, ביסודיות ובהרחבה?

שלוש הנקודות החשובות בעיני מתוך דבריה של פירסט:

* אי אפשר להקנות מיומנויות "על ריק": ידע הוא חומר גלם לכל עשייה יצירתית עתידית של האדם. יכולות חשיבה גבוהות ויצירתיות נשענות על ידע רחב ועמוק. אי אפשר לחשוב בצורה ביקורתית בלי הכירות מעמיקה עם התחום. להיות יצירתי בלי להכיר את מה שכבר קיים בנושא מסויים עלול ליצור מצבים מגוחכים ומביכים כאחד.

* ידע חדש נרכש תמיד על בסיס ידע קיים: הידע הקיים והיכולת להשתמש בו משפיעים באופן קריטי על היכולת ללמוד ידע חדש. אם הידע הקיים הוא עשיר ומקושר, מתורגל היטב וקל לשליפה - הלומד יכול לקשור אליו ידע חדש בקלות.

* הגמישות האישית והתעסוקתית נשענת על הנסיון הקודם שלנו: גם בעידן שלנו, רוב אנשים אינם ממציאים את עצמם לחלוטין מחדש בכל שנתיים שלוש ומרבית השינויים נשענים על הניסיון הקודם של האדם. היכולת של אדם להמציא את עצמו מחדש משתפרת ככל שיש לו יותר ידע קודם, מומחיות וניסיון.

ביחס למערכת הציטוט המשמעותי בעיני מדבריה של פירסט הוא:

"עלינו להמשיך ולשאוף להוראה יסודית, רחבה ועמוקה של כל התחומים שבליבה של החברה האנושית. להבין שהעולם משתנה אך תהליך הלמידה הוא עדיין ארוך ומאומץ ושלמורים איכותיים ומקצועיים יש תפקיד חיוני וייחודי בהקניית הידע על כל רמות המורכבות שלו.

אנחנו בהחלט צריכים לשאוף לשינוי, יש הרבה מאוד מה לשפר. אבל השינוי אינו כולל ביטול גורף של תהליכי למידה שבהם מורה מומחה מלמד תלמידים טירונים. כל הניסיונות לעשות מהפכות כאלה לא צלחו ולא נמצאה "שיטת הקסם". זאת משום שאין שיטת קסם: למידה היא עדיין תהליך מורכב ורב שלבי, והוראה היא מקצוע חיוני שאינו בר-תחליף. עלינו לוודא שבלב מערכת החינוך שלנו מתקיימים תהליכי הוראה ולמידה ברמה הגבוהה ביותר, ושהם זמינים לכלל התלמידים."

שאלת השאלות, כמובן, היא איך לעשות זאת, אבל זה נושא לפוסט נפרד.

#למידהלאורךהחיים #ידע #מערכתהחינוך

65 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now