• נטע שפירא

שעת סיפור- נסיון שהצליח

עודכן ב: 27 אוג 2020


עשינו מנוי לספרים מוקלטים והילדים התמכרו. על נסיון שהצליח ומשמעותו ועל ספרייה בכיס, תוכנית חינוכית חדשה שנפתחה וכמובן המלצות בסוף.

למה חשוב כל כך לקרוא? האם חשוב דווקא לקרוא? דווקא ספרים? האם האזנה לספר שווה בערכה לקריאתו?

הנחלת אהבה לספרים ולקריאה מעסיקה אותי מאוד. קודם כל בתור קוראת נאמנה. הספרים מלווים אותי מיום שלמדתי לקרוא והם חלק כל כך משמעותי בעולמי עד שקשה לי בכלל לדמיין כיצד אנשים חיים בלעדיהם.

שנים רבות עבדתי באחת מתוכניות עידוד הקריאה הגדולות בישראל (ובכלל) ספריית פיג'מה. זכיתי להיות חלק מצוות נהדר המפעיל תוכנית שמעניקה מאות אלפי ספרים בחודש, מליונים בשנה לילדים צעירים בישראל (גן, כיתות א-ב).

יחד עם זאת, אנחנו ממשיכים לשמוע קינות על כך שהנוער לא קורא. כולנו יודעים לדקלם שחשוב מאוד שהילדים יקראו. פעמים רבות נשמע אפילו את המשפט (שקשה לי להסכים איתו) "לא חשוב מה יקראו העיקר שיקראו".

מה בעצם חשוב לנו? האם חשוב לנו שהם יקחו ספר עשוי נייר מהמדף, יפתחו אותו, ידפדפו בו ויקראו אותו מכריכה לכריכה? האם חשוב לנו שהם יחשפו לקלאסיקות ספרותיות? שירחיבו את אוצר המילים שלהם? שיחשפו לרעיונות חדשים? שיוכלו להנות מטקסט ארוך ומורכב? שירחיבו את עולמם הרגשי? מחשבה מעמיקה יותר על מטרותינו, תפתח לנו אפיקים נוספים לפתיחת שערי הספרות לעצמנו ולילדים.

תקשיבו רגע

דווקא בתור מי שהספרים הם חלק בלתי נפרד מחייה האישים והמקצועיים, אין לי סנטימנטים דווקא לספר המודפס. ריח הדבק לא מעורר בי התרגשות, רחשי הדפדוף לא נראים לי הכרחיים לחווית הקריאה. בעיני התועלות הרבות הנובעות מקריאת ספרים (ספרות יפה וספרי עיון כאחד) יכולות להיות מושגות בקריאה בספרים דיגיטליים ומהאזנה לספרי שמע.

ניסוי שהצליח

לפני קצת יותר משנה עשינו בבית מנוי לשתי אפליקציות האזנה לספרים, אי קאסט- ספרים מוקלטים (עברית) וAudible (אנגלית). הניסוי הצליח הרבה מעל המשוער. המבוגרים שבינינו, שנוסעים בכל יום אל העבודה וממנה, הפכו את שעות הנסיעה המייגעות לזמן איכות. הצעירים למדו לנוח אחרי יום לימודים עם ספר באזניים. היתרון הגדול בהאזנה הוא היכולת לשלב את הספר בזמנים בהם מבצעים משימות אחרות. אין לי שעתיים ביום לשבת על הספה ולקרוא ספרים, אבל בשעתיים שאני נוסעת לעבודה סיימתי השנה ספר אחרי ספר.

גם הילדים (בני 10 ו13) נכבשו במדיום החדש ומאזינים לספרים רבים בזה אחר זה.

האם להאזין לספר "נחשב" כמו לקרוא אותו?

דניאל וולינגהם, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת וירגיניה (מחבר הספרים: the reading mind, Raising Kids Who Read וספר שתורגם לעברית: למה תלמידים לא אוהבים את בית הספר) שואל בבלוג שלו "האם האזנה לספרים היא רמאות". הוא מסביר במאמרו שלמעט החלק של פיענוח האותיות (בו שולטים רוב הילדים אחרי כיתה ב-ג) רוב תהליכי עיבוד השפה מתקיימים גם בקריאה וגם בהאזנה.

בראיון שנערך איתו הוא מסביר שבמקרים של ספרי עיון עמוסי מידע חדש, יתכן שיהיה קושי מסויים בעיבוד המידע בערוץ שמיעתי בלבד, אבל בטקסטים ספרותיים אחרים (הוא נותן כדוגמא את שיקספיר) יכולה ההקראה לסייע למאזין להבין טוב יותר את הספר. כיוון שרוב הספרים אינם קשים כל כך, האזנה וקריאה דומות זו לזו מבחינת התוצאות.

כיצד מגדלים ילד קורא? - שיחה עם פרופ' ווילינגהם

ווילינגהם מסיים את הבלוג שלו כך: התפיסה שהאזנה לספר היא רמאות מקבילה לכך שתפגוש חבר בדיסנילנד ותאמר לו: ״הגעת לכאן באוטובוס? איזה רמאי אתה, אני נהגתי לכאן בעצמי" העיקר הוא ההגעה ליעד וההנאה ממנו ולא הדרך להגיע אליו.

ספרייה בכיס

השנה התחלנו, במרכז ללימודי רוח אותו אני מנהלת בספרייה הלאומית, את פרויקט ספרייה בכיס.

בתוכנית משתתפים 2000 ילדים ב20 בתי ספר ברחבי הארץ. אנחנו בתחילת הדרך, אבל התוצאות מבתי הספר מעניינות מאוד. כתבה ראשונה המתארת את חוויות התלמידים אפשר לראות כאן.

המלצות:

אפשר היום לשאול ספרים דיגיטליים ומוקלטים ללא תשלום ב200 ספרייות ציבוריות ברחבי הארץ. כדאי מאוד להתנסות בהאזנה לספרים ולנסות לשלב אותם בשעות נסיעה או עבודות בבית.

עם הילדים התחלנו עם מבצע מנהטן, כראמל, אמא קסומה, כדי לעורר את התיאבון, ואחר כך המשכנו לספרים מורכבים יותר כמו ספרי אריך קסטנר, תום סויר, מישהו לרוץ איתו ועוד רבים. תהנו!

#ניצולזמן #ספרותילדים #ספריםמוקלטים #עידודקריאה

218 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now