• נטע שפירא

ללמוד? לא ללמוד? איך נדע?

עודכן ב: 15 פבר 2020


האם למדתם לקראת תואר אקדמי? האם הלימודים הועילו לכם? מה במסלול ההשכלה הייתם עושים אחרת? מה אתם מייעצים לאנשים צעירים ששוקלים ללכת במסלול בו הלכתם?

לומדים כל החיים, זו כבר לא שאלה, זו מציאות. חברה אחת שלי מתחילה בקרוב, לכבוד יום הולדת ארבעים, ללמוד אחיות. חברה אחרת לומדת לתואר שני בקלינאות תקשורת אחרי עשור וחצי של עבודה בתחום. שאלת מקומם של הלימודים האקדמיים בעולם התעסוקה היא שאלה מעשית לחלוטין.

האם העולם החדש אכן הגיע ואפשר להגיע למיצוי אישי ותעסוקתי בלי לימודים אקדמיים? או שדילוג על השלב הזה מוביל למבוי סתום?

ליאור פרנקל בעל הפודקאסט "פופקורן" והבלוג "הרפתקאות בעולם החדש", יצא בסדרת יו-טיוב חדשה למסע ראיונות בשם ללמוד או לא בו שאל אנשים בדיוק את השאלות האלה.

מה אתה עושה היום? האם ומה למדת? האם היית ממליצ/ה לאנשים צעירים ללכת במסלול שלך.

התוצאה מרתקת ומגוונת כאחד, והסרטונים עוררו אותי למחשבות רבות. אם יש סביבכם צעירים המתלבטים באיזה אופן להתחיל בהכשרה מקצועית, הסדרה יכולה להיות בסיס נהדר למחשבה ולדיון.

המסקנה החשובה ביותר העולה מהסרטונים הם שלימודים אקדמיים (וגם נסיון מקצועי) עדיין חיוניים ברוב התחומים אך אינם מספיקים. אני חושבת שהמסקנה הזו רלוונטית גם לתלמידי תיכון וגם לאנשים עובדים. כל אחד ואחת מאיתנו צריך לשאול את עצמו מה עוד לעשות מעבר למסלול השבלוני וההכרחי כדי להגדיר טוב יותר את המטרות האישיות, לפתח יכולות חדשות ולהשאר פתוח להזדמנויות תעסוקתיות ואחרות.

כיוון שצפיתי בכל הסרטונים, אספתי בשבילכם כמה המלצות מהסרטונים המוצלחים יותר בעיני (רמז- אפשר בעיני לדלג על מסקנותיהם של יחצ"נים בנושא השכלה גבוהה...):

דן אריאלי: השאלה החשובה אינה האם ומה ללמוד אלא איך ללמוד

הפרופסור אומר שללמוד כמו סטודנט ממוצע- לקרוא, להבחן ולעמוד במשימות המינימום, אפילו בציונים טובים, זה לא מספיק. אם אתם הולכים ללמוד, תשקיעו בזה, תהיו פעילים, תתנדבו, תרכשו נסיון רלוונטי בתחום, אחרת ההשקעה בלימודים עלולה לרדת לטמיון.

דנה ונעה תעשו לי קריירה: כדאי לברר מראש

נשות משאבי האנוש מסבירות שמשמעות התואר האקדמי היא איתות למעסיק שמדובר בעובד שמסוגל ללכת במסלול הרצוי ולעמוד במשימות. ​המגייסים למשרות השונות עדיין מחפשים את השורה הזו בקורות החיים. אבל אין כל כך משמעות למקצוע בו בוחרים (במדעי הרוח והחברה) ומעט משמעות למוסד בו לומדים. כדאי לבחור מה שמעניין ויש סיכוי שנהיה טובים בו.

חיוני לבדוק מראש מה עושים מי שלמדו את התחום, מהן המשרות המוצעות בו, האם הן מוצאות חן בעיניך. עבודת ההכנה הזו, שלמרבה הפלא אנשים ממעטים לעשות, חיונית לתהליך בחירה והכשרה מושכל.

חדווה קלינהנדלר- להפיק את המירב מהמפגש עם אנשים.

הסטארטפיסטית, שעברה הרבה תחנות בדרך, מציעה להעזר כל הזמן באחרים, ליצור רשת קשרים ולנסות להפיק מהאינטראקציה עם הזולת תועלת משמעותית. לדעת מה אני רוצה מהאנשים, מה אני יכולה לתת כדי לגרום למפגש להיות משמעותי.

יאיר ליפשיץ- לכו לאוניברסיטה טובה.

מנהל המוצר שלא סיים תיכון מדגיש עד כמה בחירת מסלול לא סטנדרטי מלווה במחיר שצריך לדעת אותו. בתור מעסיק שבתחום של מדעי המחשב חשוב בעיניו מאוד ללמוד לימודים מלאים באוניברסיטה טובה (ולא במכללה).

והשאלה שנשארתי איתה- אילו ליאור היה מראיין אותי, מה הייתי עונה לו? האם הייתי ממליצה ללכת במסלול בו הלכתי? ואתם? מה הייתם עונים בראיון כזה?

#למידהעצמית #למידהלאורךהחיים #למידהמקוונת

106 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now