• נטע שפירא

לעמוד ישר כמו לובסטר

עודכן ב: 15 פבר 2020


מעברים בחיים יכולים להיות מאתגרים מאוד וגם כדי לעבור אותם בטוב אפשר לקבל כלים, חיזוק והכוונה באמצעות כלים ברשת. לפני קצת יותר משנה עברתי לעבודה חדשה. השינוי היה קשה יותר ממה שציפיתי. לקח לי כמעט שנה להתרגל למקום החדש והרגשתי שאני צריכה אסטרטגיות חדשות להתמודדות עם השינוי.

שתי המלצות על הרצאות שעוררו אותי לחשוב ולהתמודד בהצלחה עם אתגרים שנקרו בדרכי. תאמינו או לא, הקשבתי להן יותר מפעם אחת.

12 חוקים לחיים ג'ורדן פיטרסון

הרצאה מבוססת על ספרו של ג'ורדן פיטרסון 12 חוקים לחיים. פיטרסון, פרופ' לפסיכולוגיה באוניברסיטת טורונטו,הוא מבקר חריף של תרבות התקינות הפוליטית ופוליטיקת הזהויות והוא אחד המרצים הידועים והמבוקשים בעולם. הזדהיתי במיוחד עם דבקותו באחריות אישית, ובהתמקדות בעשיה באומץ וביושר אל מול המציאות החיצונית והפנימית תוך הכרה בחסרונותיה.

על מה הוא מדבר?

סבתא שלי אומרת לי לעמוד ישר, אמא שלי אומרת לי לעמוד ישר. ג'ורדן פיטרסון מסביר למה הן צודקות.

רוב התובנות של פיטרסון טריוויאליות למדי: לעמוד ישר, לדאוג לעצמכם כמו שאתם דואגים למישהו שאתם אוהבים, להקפיד להיות בחברת אנשים שרוצים באמת בטובתכם, אלו עצות שכל אחד מאיתנו שמע כבר. אלא שההסברים שלו מפורטים, משכנעים וחשוב מכל- מניעים לפעולה.

הכלל הראשון הוא "לעמוד זקוף עם כתפיים ישרות". בהרצאה ובספר מסביר פיטרסון בהרחבה למה עמידה זקופה יוצרת היזון חוזר חיובי ומאפשרת לנו להתגבר על פגיעה ולשמור על עצמנו מן הפגיעה הבאה. ההסבר מתחיל בהיררכיה של חברת לובסטרים ומגיע עד להתנהלות אנושית בחיי היום יום. עמידה זקופה אינה רק עמידה פיזית חיצונית אלא שמירה על עמוד שדרה פנימי יציב וישר והכלל הזה שימושי להפליא.

תובנות אחרות שלו כמו "אל תרשו לילדיכם לעשות דברים שיגרמו לכם לא לחבב אותם" מנוגדות לרוח הכללית שנושבת היום, ומעוררות למחשבה ולמעשה בהתנהלות מול ילדים ומתבגרים.

באופן כללי, פיטרסון הוא מתנגד חריף לקורבנות ולמיקוד שליטה חיצוני ומחזק את אמונתו של כל אחד מאיתנו ביכולותיו, בכח רצונו ובמחויבותו ליצירת משמעות לחייו.

שעה וחצי הרצאה? באנגלית?

הרצאה באורך שעה וחצי ביו טיוב היא באמת אתגר לא שגרתי אבל מאז שהאזנתי להרצאה הזו המלצתי עליה לאנשים רבים סביבי. הקשבתי לכמה מהסרטונים הקצרים שלו (יש הרבה) וזה לא אותו הדבר. אם ההמלצה שלי לא מספיקה, כדאי לדעת שיותר משלושה מליון אנשים כבר צפו בהרצאה הזו, אז כנראה שכדאי גם לכם. בקיצור- אם יש לכם שעה וחצי נסיעה שקטה (בלי להסתכל כמובן, מספיק להקשיב) וצורך בקצת אומץ, מומלץ בחום!

יש בעברית?

אם אהבתם את ההרצאה, או שאין לכם חשק להקשיב לשעה וחצי באנגלית, ודאי תשמחו לשמוע שהספר יצא בעברית בהוצאת סלע מאיר ואפשר לקנות אותו כאן.

את הפרק הראשון אפשר לקרוא במלואו כאן.

עוד הרצאה שהשפיעה עלי: שריל סנדברג לפרוץ קדימה

את ההרצאה הזו שמעתי כבר לפני שנים, אבל גם עליה כבר יצא לי להמליץ ליותר מאשה אחת, וגם היא שימושית מאוד בזמן מעברים.

סנדברג מנסחת שלושה כללים לאשה הרוצה להשאר ולהצליח בשוק העבודה

הראשון והחשוב שבהם- שבי ליד השולחן. (רבע שעה, כתוביות בעברית)

#למידהלאורךהחיים #גורדןפיטרסון

101 צפיות0 תגובות