• נטע שפירא

איך לומדים מטיול?

עודכן ב: 15 פבר 2020


מקובל לקונן על הבורות של הדור הצעיר ובעיקר על חוסר העניין בכל דבר שאינו סרטון מצחיק ביו טיוב. לפעמים רק המחשבה על פרצופי ה"משעמם לי" גורמת לנו להרתע מלקחת את הילדים למוזיאון או אתר מורשת.

אלא ביקור במוזיאונים ואתרי מורשת בארץ הם דרך מעולה ללמידה, להרחבת אופקים ולפיתוח סקרנות.

כמה מחשבות וטיפים לביקורים מוצלחים ומחכימים ושפע המלצות למקומות בהם היינו וממש כדאי (גם למבוגרים בלי ילדים!) לבקר בהם.

בכל טיול מוזיאון אחד

בנושאים רבים הקשורים למורשת, לציונות ולידע כללי אין לילדים מושגים בסיסיים. בימים שגרתיים לא נוצרת הזדמנות להתעניין או לדון בנושאים שמעבר לחיי היום יום. ביקור במוזיאון יכול להיות שער נהדר לנושא לא ידוע. הביקור הוא חוויה ראשונית ובפעם הבאה שיתקלו במושג "מעפילים" או "עליה ראשונה" או "תחנת כח פחמית" החוויה תהיה של זיהוי והכירות.

יש בארץ מאות מוזיאונים ומרכזי מבקרים. ביקור בהם מעשיר כל טיול והופך אותו לחוויה מרחיבת אופקים. שלבו אחד מהם בכל טיול, יכול להיות שבפעם הראשונה הילדים יתלוננו, אבל ברוב המקרים תופתעו לטובה מהחוויה.

מה הופך משעמם למעניין?

למידה היא הבנייה של ידע חדש על בסיס ידע קיים ויצירת הקשר. קל יותר להתעניין במשהו שיש לנו עליו מושג ראשוני. בכתבה הזו, דן חוקר המח והפסיכולוג הקוגנטיבי דניאל ט. וילינגהאם בדרכים לכוון את הסקרנות ולתעל אותה. לטענתו, הסקרנות שלנו מקסימלית כאשר אנחנו חשים שהסביבה מציעה לנו מידע חדש במידה המתאימה להשלים משהו שאנחנו כבר יודעים. הסקרנות שלנו לגבי משהו שלא שמענו עליו מעולם נמוכה מאוד. כדי ליצור עניין אצל אדם, צריך להתחיל ממשהו, ליצור הכירות ראשונית. לפעמים זהו סיפור, לפעמים אישיות מוכרת, לפעמים קישור למורשת משפחתית. כדאי להכניס את הביקור במוזיאון או במרכז המבקרים להקשר ולקשר אותו לידע קיים.

איך הופכים את הביקור לחווית למידה מוצלחת?

הכנה הכי קל להקדיש כמה דקות תוך כדי הנסיעה לאתר להכנה לקראת החוויה דרך האזנה לפודקאסט או לספר בנושא. אם אתם ממש מתוכננים תוכלו לתת להם לקרוא ספר מראש.

לדוגמא: האזנה לפודקאסט קטעים בהיסטוריה על בן גוריון בדרך לצריף בן גוריון,

האזנה לספר תריסים ירוקים פתוחים בדרך למוזיאון העליה הראשונה בזכרון יעקב.

הרבה מוזיאונים מציעים באתר האינטרנט שלהם תכניות למבקר עצמאי או לילדים, הכנה מוקדמת יכולה לסייע לתכנון ביקור ממצה באתר.

הרחבה יכולה להעשות תוך כדי הביקור עצמו, ברבים מהמוזיאונים יש סיור מודרך וסרטים המציגים את ההיסטוריה של המקום, לפעמים יש חוברת לפעילות עצמית לילדים במחיר נמוך. כשהיינו באגם החולה ניצלנו את הפסקות המנוחה לצפיה בסרטון על יבוש החולה, במחנה המעפילים בעתלית סיפרנו את הסיפור של המעפילה המשפחתית שלנו, ובזכרון יעקב התחפשנו והצטלמנו ברוח העליה הראשונה.

תכנון נכון של הטיול יכול לתת זוויות שונות באותו נושא. כך למשל באתר גשר הישנה אפשר לצפות מרחוק באתר מפעל החשמל ההידרואלקטרי בנהריים ובסרט מרתק אודותיו. סיור בטורבינות הרוח בגלבוע הסמוך יכול להרחיב אופקים בנושא דרכים להפקת חשמל בתקופות שונות. ביקור בתחנת הכח בחדרה היה חוויה בלתי נשכחת לגדולים ולקטנים.

סכר הטיית הירדן בנהריים, קרדיט צילום ויקיפדיה

לא להעיק

* לתת חופש להסתובב עצמאית

* לא נמצאים במוזיאון יותר משעה וחצי

* מסבירים רק למי שרוצה לשמוע

למידה מובילה ללמידה

לאחרונה הלכנו לסיור מטעם העבודה באוספי הטבע הלאומיים של האוניברסיטה העברית. אוסף העשבים מרשים ומגוון מאוד אבל הרגע המרגש בסיור היה לראות את אם החיטה שמצא אהרון אהרונסון מודבקת על דף באוסף העשבייה שלו (עם ההערה "מפוקפק" בכתב ידה של רבקה אהרונסון).

למה התרגשנו לראות את אם החיטה יותר מאשר ענף מעץ עתיק שנמצא במצדה? בזכות דבורה עומר שסיפרה לנו על שרה גיבורת ניל"י. ההכירות המוקדמת עם הסיפור הפכה את המפגש עם המוצג המוחשי לחוויה בעלת משמעות. לפעמים הדרך ההפוכה היא שמעוררת את הסקרנות ופותחת את השער. כל חוויה שמכירה מושג חדש נותנת מפתח שער לעולם חדש של ידע ותחומי עניין.

(אם החיטה, אוסף העשבים הלאומי (צילום: נטע שפירא

כמה מוזיאונים נוספים בהם בילינו ונהנינו בשנים האחרונות:

מוזיאון אסירי המחתרות בכלא עכו, מוזיאון ההעפלה בעתלית, בית מורשת בגין ומגדל דוד בירושלים, בית ביאליק, מוזיאון נחום גוטמן, מוזיאון הפלמ"ח, מוזיאון ההגנה ובית העצמאות (סגור לשיפוצים) בתל אביב, מוזיאון רמלה, מוזיאון החייל האוסטרלי בבאר שבע.

באיזה אתר אתם ממליצים לבלות עם הילדים?

כתבו כאן בתגובות.

#למידהלאורךהחיים #ילדים #מוזיאונים #פודקאסטים

51 צפיות0 תגובות

© הוקם ב2017 נכתב על ידי נטע שפירא, ישראל

  • LinkedIn Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now