• Neta Shapira

היסטוריה בדרך לים - פודקאסטים


איך פותחים חלון לנושאים שלא נלמדים בבית הספר? איך מזמינים את הילדים להיות שותפים ולהתענין בנושאים חשובים לנו? פודקאסטים הם דרך נהדרת להתחיל. סיפור שקרה בדרך לים.

אחד הנושאים החשובים בעיני לתפיסת המציאות הוא ידיעת היסטוריה. ידיעת היסטוריה מעניקה למציאות הקשר, מרחיבה את נקודת המבט ומאפשרת לשפוט את המתרחש באופן מורכב יותר. חשוב לדעת שדברים הנראים לנו מובנים מאליהם (למשל- זכות הצבעה לנשים, העובדה שיש לנו מדינה, חוק חינוך חובה, ועוד ועוד), הם מציאות חדשה יחסית ותוצאה של תהליכים מורכבים. ההבנה שהמציאות היא תוצר של שינויים אותם קידמו אנשים לאורך ההיסטוריה מעניקה השראה ויוצרת מוטיבציה לעשיה.

באופן אישי, אני חושבת שללמוד היסטוריה זה דבר מרתק ומהנה. צריך רק לנסות כדי להתאהב. לצערי, מעטים שותפים להשקפה זו. שיעור היסטוריה הפך לשם נרדף לשיעור מיותר ומשעמם ושעות ספורות מוקדשות ללימוד היסטוריה בבתי הספר.

אחרי ימי בית הספר מעטות עוד יותר ההזדמנויות להשלים חורים בהשכלה וללמוד.

כאן בדיוק נמצאות ההזדמנויות שלנו כהורים וכבני אדם, לנסות ולהשלים את החסר לעצמנו ולילדים.

לפודקאסט "קטעים בהיסטוריה" של יובל מלחי הגעתי, כמו להרבה דברים טובים, די במקרה. חברה העוסקת במחקר ביולוגי ספרה לי שבזמן שהיא עובדת עם המיקרוסקופ, בעבודה מונוטונית, היא מאזינה לפודקאסט קטעים בהיסטוריה (אחר כך הסתבר שהיא בכלל התכוונה לפודקאסט אחר, מצוין גם הוא, עושים היסטוריה של רן לוי, אבל אני הגעתי ליובל מלחי, ונשארתי שם). שיחת האגב הזו פתחה לנו צוהר לעולמם המופלא של הפודקאסטים (נושא אליו אקדיש פוסט נפרד בהזדמנות אחרת). מאז בכל פעם שאני מקפלת כביסה, מגהצת או עושה עבודת בית משמימה אחרת, יש פודקאסט ברקע.

אבל הילדים, מה עם הילדים, איך לשכנע אותם שהיסטוריה זה מעניין? איך לעורר את הסקרנות שלהם? פשוט לנסות.

ביום שישי קיצי אחד, בשנה שעברה, נסענו לים. נסיעה כידוע, היא זמן מבוזבז. חלקו מנוצל לפטפוטים, חלקו למריבות וחלקו לוויכוחים איזה מוזיקה כדאי לשמוע. ברגע של השראה החלטתי לנסות ולהשמיע לילדים פודקאסט. לשמחתי, יובל מלחי הכין כמה פודקאסטים מותאמים במיוחד לילדים וכך שמענו כולנו יחד את הפרק על נפוליאון. למרבה הפלא, זו הייתה חוויה משפחתית נהדרת. הילדים הקשיבו, שאלו שאלות, התענינו, עצרתי מדי פעם כדי להסביר. את החלק השני שמענו בדרך חזרה וכיוון שהפרק לא נגמר, הם ישבו מלאי חול במדרגות והקשיבו לדקות האחרונות של הסיפור.

מאז, כמו שקורה לפעמים עם ילדים, הפכנו את העניין לטקס. כשנוסעים לים, שומעים פודקאסט בדרך. לא הגבלנו את עצמנו רק לפרקים מותאמים לילדים, שמענו על מכונת הדפוס של גוטנברג, על ההתנקשות בקנדי, על מאסרו של יונתן פולארד ואפילו פעם אחת האזנו לפודקאסט עד תומו רק כדי לגלות שבתיאור הפרק כתוב שהכל מתיחה של האחד באפריל. ככה זה כשפותחים פרק באוטו כשיוצאים מהים ורק רוצים להגיע הביתה ולשטוף כבר את החול.

לפודקאסט יש אפליקציה נוחה מאוד ואפשר להתעדכן בכל פעם שעולה פרק חדש.

לאחרונה יובל התחיל לשתף פעולה עם תאגיד השידור החדש 'כאן' והעלה עוד כמה פרקים של היסטוריה לילדים. אני חושבת שאין סיבה להגביל את השמיעה דווקא לפרקים שהוגדרו כפרקים לילדים, הרבה מהפרקים הרגילים מתאימים למגוון גילאים.

מעבר לטקס בדרך לים, למדתי כאן שוב שרק נדמה שאין לנו זמן. האמת היא שיש לנו הרבה שעות מתות ביום. רובנו נוסעים לבית הספר או לעבודה. אם נהפוך את השעות האלה לשעות למידה נעימה ומעניינת, הרווחנו בגדול.

ואם הגעתם עד הנה- המלצות בקצרה:

פודקאסט קטעים בהיסטוריה של יובל מלחי https://historia.co.il/

פודקאסט עושים היסטוריה של רן לוי http://www.ranlevi.com/

#היסטוריה #פודקאסטים #ילדים #נוער #השכלה #הרגליםטובים #ניצולזמן

186 צפיות0 תגובות